Dayanıklı çocuklar ve kanıta dayalı dayanıklı çocuk yetiştirme yöntemleri
Resilient children and evidence-based resilient child raising methods
- Tez No: 719690
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜLBİN GÖKÇAY, DOÇ. DR. REYHAN SAYDAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dayanıklılık alanında yapılan araştırmalarda destekleyici ve duyarlı ebeveynliğin koruyucu faktörlerden olduğu gösterilmiştir. Bu araştırmada dayanıklılık (resilience) tanımını alanyazındaki son çalışmalarla birlikte incelemek ve ebeveyn-çocuk ilişkisinin çocuklarda dayanıklılığa etkisini değerlendirmek amaçlanmaktadır. Pubmed'de“parenting”,“resilience”,“resilient”anahtar kelimeleri kullanılarak anadili sadece İngilizce, Türkçe, Almanca ve Fransızca olan Pubmed'de bu konuda ilk yayınlanan makale tarihinden 1 Haziran 2018 tarihine kadar yayınlanmış olan makaleler tarandı. Başlığında, özette ya da anahtar kelimelerinde resilience, resilient kelimeleri olan ya da ana metinde“resilience”ya da“resilient”tanımı yapılmış olan ve ebeveyn-çocuk ilişkisinin dayanıklılığa olan etkisini inceleyen 44 tane orijinal araştırma makalesi değerlendirmeye alındı. Konusu fizyoljik dayanıklılık, ebeveyn dayanıklılığı olan ya da ebeveyn-çocuk ilişkisini yüzeysel inceleyen makaleler araştırma dışı bırakıldı. Ulakbilim'de“dayanıklılık”ve“yılmazlık”anahtar kelimeleri ile yapılan arama sonucunda ebeveynliğin etkisini araştıran sadece 1 makale araştırma için değerlendirmeye alındı. Dayanıklılıkla ilgili genel alanyazın taramasında ya da diğer makalelerden referans sonucu ulaşılan, araştırma kriterlerine uygun 12 makale de çalışmaya eklenerek sonuçta 57 makale değerlendirildi. Yetkin ebeveynlik, sıcak ve iyi anne-çocuk ilişkisi, olumlu ebeveynlik ve çocuklarla geçirilen zamanınn kalitesinin dayanıklılığı olumlu yönde etkilediği, otoriter ve sert ebeveynliğe maruz kalan çocukların daha az dirençli olduğu görülmüştür. Ailelere çocuk bakımı konusunda verilen eğitimlerin ailelerin bilgi düzeylerini ve yetilerini arttırdığı bilinmektedir. Ebeveynlerin çocuklarda dayanıklılık geliştirme açısından bilgilendirilmeleri, bu konuda farkındalık yaratılması, dayanıklı nesillerin yetişmesine yol açabilir.
Özet (Çeviri)
In studies conducted in the field of resilience, it has been shown that supportive and sensitive parenting is one of the protective factors. In this study, it is aimed to examine the definition of resilience together with the recent studies in the literature and to evaluate the effect of parent-child relationship on resilience in children. By using the keywords“parenting”,“resilience”,“resilient”, the articles published in Pubmed, whose native language is only English, Turkish, German and French, from the date of the first published article on this subject until June 1, 2018 were evaluated. Forty-four original research articles that have“resilience”,“resilient”words in their abstract or key words, or defined resilience or resilient in their main text and investigating the effect of parent-child relationship on resilience were evaluated. Articles that examine physiological resilience, parental resilience, or parent-child relationship but not profound enough were excluded from the study. As a result of the search for the keywords“dayanıklılık”and“yılmazlık”in Ulakbim, only one article investigating the effect of parenting was evaluated for the research. General literature review on resilience, articles in accordance with the research criteria and with 12 additional articles those were obtained from the reference of other articles, total of 57 articles were evaluated. It was observed that, authoritative parenting, warm and good mother-child relationship, positive parenting and the quality of time spent with the children had a positive effect on resilience; children who were exposed to authoritarian and harsh parenting were less resistant. It is known that training given to families on childcare increases their knowledge and skills. Informing parents about developing endurance in children and raising awareness on this issue can lead to the raising of resilient generations.