Karşılaştırmalı hukuk ve Türk iş hukukunda işyeri iç yönetmelikleri
Workplace internal regulations in comparative and Turkish labour law
  1. Tez No: 719706
  2. Yazar: MERVE KUTLU MUTLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ASTARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Sanayileşme ve teknolojinin ilerlemesiyle iş ilişkileri kitlesel bir nitelik kazanmıştır. Bu kitlesel nitelik, işyerinde uygulanacak çalışma koşullarının işçiler için soyut ve yeknesak şekilde belirlemesi gerekliliğini doğurmuştur. Çalışmamızın ana konusu olan işyeri iç yönetmelikleri, işverence tek taraflı olarak veya işçi ve işçi temsilcileri ile müzakere edildikten sonra hazırlanarak işyerinde uygulanacak çalışma koşullarını genel, soyut ve yeknesak şekilde işçilerin tümü veya bir bölümü için belirleme amacı taşıdığından uygulamada işverenlerce sıklıkla tercih edilmektedir. İşyeri iç yönetmelikleri işverenlere hem iş sözleşmelerinin yetersiz kaldığı noktada düzenlemeler yapma hem de çalışma koşullarını işçilerin tümü veya belirli bir bölümü için yeknesak şekilde düzenleme imkânı sunar. Karşılaştırmalı hukukta işyeri iç yönetmeliklerine ilişkin farklı hukuki esaslar öngörülmüştür. Çalışmamızda işyeri iç yönetmeliklerinin unsurları, hukuki niteliği, hukukumuzdaki tarihsel gelişimi ve karşılaştırmalı hukuktaki yeri ele alınmıştır. İşyeri iç yönetmelik hükümlerinin genel işlem koşulları ile ilişkisi, bağlayıcılık kazanması, uygulanacak denetimler ve bu hükümlerin değiştirilmesi ve yürürlükten kaldırılmasına ilişkin genel esaslar açıklanmıştır. Türk iş hukukunda işyeri iç yönetmeliklerine ilişkin genel bir çerçeve çizilerek, konuya ilişkin çeşitli önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of industrialization and the advancement of technology, labour relations has gained a mass character. This has led to the necessity of determining the working conditions in an abstract and uniform way for the workers. Workplace internal regulations, which are the main focus of the study, are frequently preferred by employers in practice. These regulations can be regulated unilaterally by the employer or after negotiating with the workers and workers' representatives and aim to determine the working conditions in a general, abstract and uniform manner for all or a specific part of the workers. Workplace internal regulations provide an opportunity to employers to make arrangements where labour contracts are insufficient and to regulate working conditions in a general and abstract way for all or a specific part of the workers. In the comparative law, different legal principles regarding workplace internal regulations are envisaged. In this study, the elements of workplace internal regulations, their legal nature, historical development in our law and legal principles in comparative law are discussed. Workplace internal regulations provisions and their relationship with standardized terms of contract, their entry into force, controls to be applied and their amendment and repeal of these provisions are explained. A general framework regarding the workplace internal regulations in Turkish labour law has been drawn and various suggestions have been included.