Dream vision in Tolkien's The Lord of the Rings
Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'ndeki rüya görüşü
  1. Tez No: 719707
  2. Yazar: KARRAR ABDULHUSSEİN ALIBADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGHA SAEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
J. R. R. Tolkien, modern fantazinin babası olarak kapsamlı bir şekilde ölçülür. Masalların tamamen çocuk yazılarına ait olmadığını okuyucularına gösterme çabaları ve hikayelerinde folkloru yaratmadaki yenilikçi yöntemi, diğer birçok güncel fantezi romanın tekniğini kapsıyor. Rüya görme türü, bir rüyanın açık bir nedenle anlatıldığı bir araçtır, rüyalar literatürün her yerinde sıkça görülürken, Orta Çağ'da moda olan bir edebi türdür. Normalde, bir hikaye anlatıcısının uyku bilgisini anlattığı, ardından rüya görmeye başladığı ve sonunda uyandığı bir organizasyonu takip eder. Rüya, edebi eserde hemen hemen başlangıca atıfta bulunulan gerçek hayatındaki eylemlerle teşvik edilir. Bu tezin amacı, Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'nde önemli bir edebi tür olarak rüya görümünü ve kendine has bir üslup yaratmak için farklı temelleri birleştirme yöntemini incelemektir. onu rüya geleneğinin durumuna sokarak ve daha sonra rüya edebiyatına kendi rolünü göstererek, rüya görme birincil. Aynı zamanda, onu basit veya olgunlaşmamış bir yazı biçiminden ziyade, pahalılığın oluşumu için titanik bir umutla karmaşık bir örnek olarak gören bu türe yönelik modern ilerlemeyi de gösterir. Tez üç bölüm ve bir sonuca ayrılmıştır. Birinci bölüm, rüya görme üzerine tarihsel bir perspektif hakkında genel bir giriş sunar, bu türün köklerinden günümüze kadar olan açıklamasını inceler ve rüya görme hakkındaki düşüncelerin ortaçağ yazarlarını nasıl yatkın hale getirdiğini keşfeder. Ayrıca, Tolkien'in yazıları üzerindeki ortaçağ rüya görüşünün etkisine ek olarak Macrobius'un Scipio Rüyası Üzerine Yorumunda özetlendiği şekliyle ortaçağ rüya teorisinin kısa bir incelemesini verir. İkinci bölüm, Tolkien'in üslup tekniğindeki ayrıntılara ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesiyle ilgili bir şeye bakar. Üçüncü bölüm, ünlü eleştirmenlerin görüşlerine göre Yüzüklerin Efendisi'ndeki rüya görme türünü ve Tolkien'in bu türün kendine özgü bir versiyonunu uyandırmak için bu geleneğin kaynaklarını ve edebi öncüllerini nasıl manipüle ettiğini tartışıyor. Son olarak, sonuç bölümü, tezin ana bulgularını ve ardından bir referans listesini özetlemektedir.
Özet (Çeviri)
J. R. R. Tolkien is extensively measured to be the father of modern fantasy. His efforts to show to his readers that fairy stories do not belong wholly to children's writings and his innovative method of creating the folklore in his stories have covered the technique for many other current fancy novels.The dream vision genre is a means in which a dream is narrated for an explicit reason, whereas dreams occur frequently all over the record of literature. It is a literary type that was trendy during the Middle Ages and normally follows an organization in which a storyteller tells his knowledge of sleeping, then starts dreaming, and finally is awakening. The dream is encouraged by actions in his real-life. The purpose of this study is to investigate dream vision as an important literary genre in Tolkien's The Lord of The Rings and the method he integrates different fundamentals to create a style that is his own. Further, this study aims at widening our perception of Tolkien's employment of dream vision by placing him into the situation of the dream convention. This study falls into three chapters and a conclusion. Chapter one presents a general introduction about a historical perspective on dream vision; it explores the genre from its roots to the contemporary time.Chapter two highlights Tolkien's stylistic technique and something about The Lord of The Rings trilogy. Chapter three discusses the dream vision genre in The Lord of the Rings according to the views of famous critics. Finally, the conclusion sums up the main findings of the thesis followed by a list of references.