Genç yetişkinlerde içselleştirme sorunları ile uyku kalitesi arasındaki ilişkide düşünce eylem kaynaşmasının aracı rolü: Üniversite örneklemi
The role of thought action fusion in the mediator role in the relationship between internalization and sleep quality in young adults: An university sample
- Tez No: 719735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada 18-36 yaş arasındaki üniversite öğrencilerinde içselleştirme sorunları ile uyku kalitesi arasındaki ilişkide düşünce eylem kaymasının aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel özellikte olan bu araştırmanın evrenini 18-36 yaş aralığındaki öğrencilerin bulunduğu Devlet ve Vakıf üniversitelerinin öğrencileri oluşturmaktadır. Örnekleme yöntemi kolayda örneklemedir. Araştırma 1002 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 606'sı kadın (%60.47) 396'sı erkektir (%39.53). Araştırma verilerinin elde edilmesi amacıyla katılımcılara, Sosyodemografik Bilgi Formu, Düşünce Eylem Kaynaşması Ölçeği (DEKÖ), Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS-21) uygulanmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon analizi, Bağımsız Örneklemler T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Hiyerarşik Regresyon Analizi ve aracı rol analiz için Spss Process Macro analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, cinsiyetler arası ölçek puanları karşılaştırıldığında; DASS-21 Depresyon puanı, DASS-21 Anksiyete puanı, DASS-21 Stres puanı, PUKİ puanı, DEKÖ Toplam puanı, DEKÖ-Olasılık ve DEKÖ-Ahlak puanları kadın katılımcılarda erkek katılımcılar ile kıyaslandığında anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. Depresyon, stres ve anksiyete puanları DEKÖ-Ahlak ve DEKÖ-Olasılık puanları ile pozitif yönde anlamlı korelasyon göstermektedir. PUKİ puanlarıyla DASS-21 Depresyon, DASS-21 Anksiyete, DASS-21 Stres ve DEKÖ-Ahlak ve DEKÖ-Olasılık puanlarıyla pozitif yönde anlamlı korelasyona varılmıştır. Değişkenler arasında düşünce eylem kaynaşmasının aracı rolü ile ilgili sonuçlar ise; depresyon, anksiyete ve stresin uyku kalitesini yordamasında düşünce eylem kaynaşmasının anlamlı ve kısmi bir aracılık rolü üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the mediating role of thought-action shift in the relationship between internalization problems and sleep quality in university students between the age of 18-36. The cross-sectional study consists of students of State and Foundation universities, where there are students in the age range of 18-36 year. The sampling method is simple sampling. The research was carried out with 1002 people. Of the participants, 606 were female (60.47%) and 396 were male (39.53%). In order to obtain the research data, Socio-demographic Information Form, Thought Action Fusion Scale (TAF), Pittsburg Sleep Quality Index (PQI), Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21) were applied to the participants. In the analysis of the data, Pearson Correlation analysis, Independent Samples T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Hierarchical Regression Analysis and Spss Process Macro analysis were used for intermediary role analysis. As a result of research, scale scores were compared between the Sexes; DASS-21 Depression score, the DASS-21 Anxiety score, DASS-21 stress points, WHICH score, the total score TAF, TAF-Probability and TAF-Morality scores were higher in female participants comparen to male paticipants. Depression, stress and anxiety scores show a positive significant correlation with TAF-Morality and TAF-Probability scores. A positive significant correlation was found with the PQI scores of DASS-21 Depression, DASS-21 Anxiety, DASS-21 Stress and TAF-Morality and TAF-Probability scores. It was concluded that thought action fusion plays a significant and partial mediating role in predicting the quality of sleep of depression, anxiety and stress.