Siyasal katılım ve kadın: Ak Parti örneği
Political participation and women: The example of the Ak Party
  1. Tez No: 719746
  2. Yazar: DİLAN SÜSLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK HALİFEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tezin amacı, tarih boyunca süregelen kadın cinsinin ötekileştirilmesi, insan hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve mücadeleler sonucunda kazanılan hakların sadece anayasal düzlemde kalarak pratiğe yansıtılmamasından kaynaklı olarak siyasal alanda yapılan araştırmalar baz alınarak kadınların siyasal katılımlarına ve temsil oranlarına dikkat çekilmek istenmiştir. Türkiye'de 2002 yılında Milli Görüş geleneğinden gelen muhafazakâr parti AKP'nin 2018 yılına kadar olan süreçte parti içinde kadınlara ayrılan alan ve kadına olan bakış açısına dikkat çekilmiştir. Böylece kadınların siyasal alandaki belirginlikleri Türkiye'de muhafazakârlaşan siyasetin arasına sıkışarak kendine yer bulamadığı sayısal oranlarla da desteklenerek anlatılmak istenmiştir. Ayrıca araştırma genel hatlarıyla nitel bir araştırma alanını kapsadığından ilk etapta nitel verilerin doküman analizi yapılarak elde edilen bilgiler yazıya aktarılarak tez oluşturulmuştur. Ancak tezin II. ve III. bölümünde nitel araştırma yöntemine ek olarak nicel araştırma yöntemi de araştırmaya dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis throughout the history of the ongoing female to be marginalized, to be deprived of human rights and freedoms and constitutional rights earned as a result of the struggle reflected in practice while remaining in the plane only as a result of the lack of research based on women's political participation and representation in the political field were asked to draw attention to. In Turkey, in 2002, the conservative party AKP, which came from the tradition of the National Opinion, drew attention to the point of view of the field and women allocated to women within the party in the process up to 2018. In this way, it was wanted to explain the decisiveness of women in the political field by being stuck between the conservative politics in Turkey and supported by numerical ratios that it could not find a place for itself. In addition, since the research covers a qualitative research field in general terms, in the first place, the information obtained by conducting a document analysis of qualitative data was transferred to the article and the thesis was created. However, part II of the thesis. and III. in part, in addition to the qualitative research method, a quantitative research method was also included in the research.