The effect of the qualitative characterristice of accounting information on the quality of financial reports of commercial banks - An applied study in a sample of commercial banks in Iraq
Muhasebe bilgilerinin nitelikli özelliklerinin ticari bankaların finansal raporlarının kalitesi üzerine etkisi - Irak'ta ticari bankalar örneğinde uygulamalı bir araştırma
- Tez No: 719745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN COŞKUN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Finansal tablolar, faaliyet sonuçları ve bankaların finansal durumu hakkında bilgilerin sağlanabileceği başlıca araçlardır. Finansal tablolarda yer alan muhasebe bilgilerinin faydalı olması için kullanıcıların ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılayacak şekilde kaliteli ve ilgi çekici niteliksel özelliklerle karakterize edilmelidir. Çalışma, muhasebe bilgilerinin niteliksel özelliklerinin Irak ticari bankalarının finansal raporlarının kalitesi üzerindeki etkisini ölçmeyi amaçlamıştır. Araştırmanın amacına ulaşmak için verilerin sunumunda betimsel yaklaşım, araştırmanın doğasına uygunluğu nedeniyle araştırma sonuçlarının analizinde analitik yaklaşım izlenmiştir. Çalışmanın konusunu destekleyen bir sonucun çıkarımlarına ulaşmak için SPSS istatistik programında uygun testler ve analizler kullanılarak çalışmanın hipotezlerinin test edilmiştir. Buna göre araştırma kapsamında, Irak ticari bankalarında muhasebe bilgilerinin temel ve geliştirici niteliksel özelliklerinin finansal tabloların kalitesi üzerinde yüksek istatistiksel anlamlılık ile olumlu bir etkisinin varlığına işaret eden sonuçlara ulaşmıştır. Çalışmada, muhasebe bilgilerinin finansal raporlarda kullanıcıların ihtiyaç düzeyini karşılayacak şekilde gösterilmesi, finansal tabloların hazırlanmasında kullanılan muhasebe yöntem ve politikalarının açıklanması ve bu bankalar tarafından düzenlenen finansal raporlarda yer alan bilgilerin iyileştirilmesine yönelik ilginin artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial reports are the main means through which information on business results and the financial position of banks can be provided. In order for the accounting information contained in the financial reports to be useful, it must be characterized by qualitative characteristics that make financial reports of quality and interest that meet the needs and requirements of users. The study aimed to measure the impact of the qualitative characteristics of accounting information on the quality of the financial reports of Iraqi commercial banks. To achieve the goal of the study, the descriptive approach was followed in presenting the data, and the analytical approach in analyzing the results of the study due to its suitability to the nature of the study. Unpacking and analyzing the evidence and testing the hypotheses of the study using the appropriate tests and treatments in the SPSS statistical program in order to reach the implications of a result that support the subject of the study. After analyzing the data, the study reached results indicating the existence of a positive impact with a high statistical significance of the basic and enhancing qualitative characteristics of accounting information on the quality of financial reports in Iraqi commercial banks. The study recommended the need to display accounting information in financial reports in a way that meets the level of users' needs, and the need to disclose the accounting methods and policies used in preparing financial reports, and to increase interest in improving the information contained in the financial reports issued by these banks.