Batı Karadeniz Bölgesinde işletmelerin sürdürülebilir lojistik öncelikleri ve servis sağlayıcıların bu önceliklere dayalı performansı: Zonguldak şehir merkezi ticaret ve sanayi odası üyelerine yönelik AHP ve TOPSIS modellerine dayalı bir araştırma
Sustainable logistics priorities of businesses in the Western Black Sea region and performance of service providersbased on these priorities: A research based on AHP andTOPSİS models for members of Zonguldak city centerchamber of commerce and industry
- Tez No: 719747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MÜJDAT BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Lojistik hizmet sağlayıcıların genel performans değerlendirmesi temelde ekonomik faktörlerin optimizasyonu ile yapılmaktadır. Ancak salgın hastalıklar, çevresel sorunlar ve toplumsal istikrarsızlıklar konunun sürdürülebilirlik çerçevesinde ele alınmasını gerektirmiştir. Bu bağlamda performans değerlendirmesinin sürdürülebilirliğe odaklanan ekonomik, sosyal ve çevresel faktörler altında yapılması önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada ilk olarak sürdürülebilir lojistiğin öncelikli ölçütleri Zonguldak ili merkezinde Ticaret ve Sanayi Odası üyesi 19 işletmenin görüşleri doğrultusundan belirlenmiştir. Sonrasında ise söz konusu ölçütler çerçevesinde en iyi performans gösteren lojistik hizmet sağlayıcıları üzerinden taşıma modlarına ilişkin performans düzeyleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgularda lojistik hizmet talep eden firmalara göre hizmet sektörü bakımından ekonomik, çevresel ve toplumsal önceliklerin önemi birbirine yakın düzeydedir. Ayrıca denizyolu, karayolu ve karayolu-denizyolu kombinasyonları ile hizmet veren lojistik hizmeti sağlayıcıların performansları da birbirine yakın düzeydedir. İmalat sektöründe ise sürdürülebilirlik bakımından en önemli ölçüt ekonomik ölçüttür. Bunu toplumsal ve çevresel ölçütler takip etmektedir. Bu durum, özellikle kombine taşımacılık alternatifleri ile hizmet veren lojistik hizmet sağlayıcıların oldukça yüksek performanslı olarak değerlendirilmesini sağlamıştır. Bulgular, imalat sektöründe farklı taşıma modlarının kullanımının hizmet sektörüne göre daha yaygın olduğunu göstermektedir. Bu nedenle lojistik hizmet talep eden firmalar, lojistik hizmeti sağlayıcıları değerlendirirken öncelikle ekonomik güdülerle hareket etmektedir. Buna göre sürdürülebilirlik açısından daha başarılı sonuçlar üreten yöntem, çevresel ve toplumsal katkıları daha fazla olan taşıma modları ve kombine taşımacılıktır.
Özet (Çeviri)
Economic criteria are mostly used to evaluate the overall performance of logistics service providers. Epidemics, environmental issues, and societal instability, on the other hand, required that the matter be handled within the context of sustainability. In this environment, it is critical to assess performance in terms of economic, social, and environmental factors that are focused on long-term sustainability. First and foremost, the study describes the priority criteria for sustainable logistics based on the opinions of 19 Chamber of Commerce and Industry member companies in Zonguldak. Following that, the performance levels of various modes of transportation were compared to the best performing logistics service providers using the aforementioned criteria. According to the findings, the relevance of economic, environmental, and social concerns in the service industry are closely related, according to the companies that use logistical services. Furthermore, the performance of logistics service providers providing services by sea, road, and road-sea combinations is comparable. The most essential criterion in terms of sustainability in the industrial sector is the economic criterion. This is followed by social and environmental criteria. As a result, logistics service providers, particularly those who provide combination transportation options, have been rated as extremely high-performing. The data demonstrate that in the industrial sector, different modes of transportation are used more frequently than in the service sector. As a consequence, while evaluating logistics service providers, firms in need of logistics services are largely motivated by economic considerations. Accordingly, transportation modes that contribute more to the environment and society, as well as combined transportation, provide more successful results in terms of sustainability.