Fıkıh usûlünde icmâ'-örf ilişkisi
Relation between consensus (Icmâ) and custom (Örf) in the methodology of Islamic law (Uṣūl al-fiqh)
  1. Tez No: 719749
  2. Yazar: KAMİLE ENSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, Giriş, İki Bölüm, Sonuç ve Kaynakçadan oluşmaktadır. Girişte tezin içeriği ve hazırlanmasında izlenen yöntem hakkında bilgi verilmektedir. Birinci bölümde icmâ' ile örf arasında bir ilişkiden bahsetmemize zemin oluşturan düzlemler ile temel kavramlar ele alınmaktadır. İkinci bölüm icmâ' ile örfün ilişkili olduğu çeşitli bağlamlardan müteşekkil olup üç ana başlıkta incelenmektedir. Bunlardan ilki icmâ' ile örf mukayesesidir. Burada kaynaklar katılımcıları, konuları ve hükümleri bakımdan değerlendirilmektedir. Diğer başlık icmâ'ın kaynak olmasında örfün üstlendiği rolü irdelemektedir. Son kısımda ise icmâ'ın senedinin örf olması durumu ve bunun hükümlere yansımalarına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises of an introduction, two chapters, a conclusion and bibliography. The introduction includes that content of thesis and the method which followed in its preparation progress. In the first chapter, basic concepts and planes that form the basis for relation between consensus and custom are handled. The second part consists of various contexts in which consensus and custom are related and are examined under three main headings. The first of these is the comparison of consensus with custom. Here, sources are evaluated in terms of their participants, topics and provisions. The other title examines the role of custom as a source of consensus. In the last part, the condition of being customary of consensus's transmitter chain its reflections on the provisions are given.