Kavâid-i Külliye-i Kübra ve Mecelle'deki tezahürleri
Al-Qawaid Al-Kulliyya Al-Kubrā (The grand legal maxims of Islamic law) and their accomadation in al-Majalla
  1. Tez No: 719752
  2. Yazar: HATİCE ALSAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 601
Özet
Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Tezin Giriş kısmında, konuya dair bir temel olması açısından kanunlaştırma ve Mecelle ile ilgili bilgiler verilmiştir. Tezin Birinci Bölümü, konunun daha iyi ele alınmasına katkı sağlayacak olan kavramsal analize ayrılmıştır. Bu bölümde kâide kavramı özelinde, kavramın gelişimi, kâideye dair verilen tanımlar, kâidenin diğer kavramlarla ilişkisi, İslâm hukuk tarihinde kâide kullanımının geçirdiği tarihsel süreç, kavâid literatürüne dair telif edilen eserler hakkında bilgi verilmiştir. Tezin İkinci Bölümü, kavâid-i külliye-i kübrâ (el-umūru bi maḳāṣidihā, el-yaḳīnu lā yezūlu bi'ş-şekk, el-meşaḳḳa teclibu't-teysīr, eḍ-ḍarar yuzāl, el-'āde muḥaḳḳeme) üzerine yoğunlaşmaktadır. Kâideler arasındaki hiyerarşiye vurgu yapan bu durum süreç içerisinde takip edilmeye çalışılmıştır. Tezin İkinci Bölümü'nde kavâid-i külliye-i kübrâ; açıklanması, kaynaklarının tespit edilmesi, istisnâlarının ve diğer kâidelerle irtibatının ortaya konması gibi çeşitli açılardan ele alınmıştır. Tezin Üçüncü Bölümü, İkinci Bölüm'de ele alınan kavâid-i külliye-i kübrânın fer'î örneklendirmeleri ile ilgilidir. Kavâid-i külliye-i kübrâ, meselelerin çözümü için temel kıstas ve denetim aracı kabul edilerek, Mecelle'de yer alan diğer maddeler ile irtibatı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Introduction, which offers a general viewpoint on the codification process leading to Majalla, there are three chapters to make up the thesis. The First Chapter of the thesis is devoted to conceptual analysis, which will contribute to a better understanding of the subject. This chapter discusses the origins of Islamic legal maxims, their definitions, their connection to relevant terminology and concepts, the evolution of the theory of Islamic legal maxims, and works produced about the qawāid literature. The Second Chapter of the thesis focuses on qawāid al-kulliyya al-kubrā (el-umūru bi maqāṣidihā, el-yaqīnu lā yazūlu bi al-şakk, el-mashaqqa tajlibu al-taysīr, al-ḍararu yuzāl, al-'āda muḥaḳḳama). This chapter provides a detailed explanation of qawāid al-kulliyya al-kubrā along with their exceptions. It also attempts to determine their origins, indicating their ties to other qawāid. The Third Chapter is about the jurisprudential cases and examples on which qawāid al-kulliyya al-kubrā were applied. It further claims that under the judicial tradition established by Majalla, Qawāid has been recognized as the key criterion and control mechanism for settling legal problems.