Farklı özlü teller kullanılarak yapılan robotik kaynak birleştirmelerinin mikro yapı özelliklerinin incelenmesi
Microstructure properties investigation of the robotic weld joints using different cored wires
  1. Tez No: 719772
  2. Yazar: ALAADDİN HOŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
MAG kaynağının kullanım alanları sahip olduğu avantajlar nedeniyle endüstride giderek artmaktadır. MAG kaynağındaki en önemli noktalardan bir tanesi de tel elektrod seçimidir. Uygun tel elektrod seçimi kaynak metalinin bileşimi, gerekli ve belirli mekanik ve fiziksel özellikleri karşılamalıdır. Bu çalışmada, yapı çeliği olan S355J2+N kalite malzemenin Robotik MAG kaynağı rutil özlü tel (ELCOR R 81 Ni) ve metal özlü telin (ELCOR M 80Ni) ile gerçekleştirilmiştir. Farklı tipte özlü tel elektrodların, aynı malzeme üzerinde kaynak dikişinin mekanik özelliklerine etkilerini saptamak amacıyla çekme, sertlik, çentik darbe deneyleri yapılarak makro ve mikro yapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The usage fields of the MAG welding is increasing due to its distinctive advantages. The selection of the wire electrode is one of the most important points of the MAG welding application. The wire electrode should satisfy required and specified mechanical and physical properties. In the present study, the welding operation of the rutile-cored wire (ELCOR R 81 Ni) and metal-cored wire (ELCOR M80Ni) with S335J2+N structural steel was carried out using robotic MAG welding. To determine the effects of different flux-cored wire electrode types on the mechanical properties of the welding seam on the same material, macro and microstructure analysis were performed and the tensile, hardness, notch impact tests were conducted.