Finansal raporlama kullanıcılarında kullanım deneyimi, kalite, aşırı bilgi yükü ve fayda ilişkisi
The relationship between experience, quality, information overload and usefulness in financial reporting users
  1. Tez No: 719775
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZKAN KAYAGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ŞENGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, finansal raporlama kullanıcılarının, finansal raporlara ilişkin kullanım deneyimleri, aşırı bilgi yükü, finansal rapor kalitesi ve finansal rapor faydası algıları arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Bu kapsamda alanyazında daha önce ortaya konan ilişkiler dikkate alınarak araştırmanın kuramsal modeli oluşturulmuş ve yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Araştırma örneklemini 87'si kredi analisti/yöneticisi/üst yöneticisi 48'i yatırım (portföy) analisti/yöneticisi ve üst yöneticisi olmak üzere toplam 135 finansal rapor kullanıcısı oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, aşırı bilgi yükü algısının, algılanan finansal raporlama faydası üzerinde negatif, algılanan finansal raporlama kalitesinin de algılanan finansal raporlama faydası üzerinde pozitif etkisi olduğu yönünde bulgular elde edilmiştir. Söz konusu bulguların yanında aynı zamanda finansal raporlama kullanım deneyiminin, algılanan finansal raporlama kalitesi ve algılanan finansal raporlama faydası üzerinde pozitif etkisi olduğu yönünde bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation was to explore the relationship between financial reporting usage experience, perceived financial reporting quality, perceived information overload and perceived usefulness of financial reporting. The theoretical model was created by taking into account the relations previously revealed in the literature and the hypothesized path model which was tested with structural equation model (SEM). The sample consisted of 135 financial reporting users (48 professional investors and 87 creditors). As a result of our investigation we found evidence that perceived information overload has a negative effect on perceived usefulness of financial reporting and perceived financial reporting quality has a positive effect on perceived usefulness of financial reporting. Moreover financial reporting usage experience has a positive effect on perceived usefulness and quality of financial reporting.