Dizel yakıtı içerisine CeO2 nano parçacık ilavesinin motor performansı ve emisyonlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of CeO2 nanoparticle addition in diesel fuel on engine performance and emissions
  1. Tez No: 719776
  2. Yazar: ABDULLAH BURAK ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son zamanlarda emisyonlara gelen zorunlu sınırlamalar, üreticileri alternatif yakıtlara yöneltmektedir. Özellikle dizel motorlarda emisyon değerlerini azaltmak için katkı maddelerine yönelim artmaktadır. İçerisinde oksijen bulunduran katkılar yanmada iyileşme sağlayarak emisyonları azaltmaktadır. Elde edilen iyileşme bazı durumlarda özgül yakıt tüketimini de azaltmaktadır. Bu deneysel çalışma dizel yakıtı içerisine seryum oksit (CeO2) nano parçacık 25ppm, 50ppm, 75ppm ve 100ppm miktarlarında ilave edilerek, tam yükte ve 7 farklı motor devirlerinde (1600 – 1800 – 2000 – 2200 – 2400 – 2600 – 2800 dev/dak) yapılmıştır ve incelenmiştir. CeO2 nano parçacığının katkı olarak kullanımı yakıt karışımının alt ısıl değerini arttırmış olup viskoziteyi azaltmıştır. Motor momentinde D0 yakıtına göre DCe100 yakıtında %8,99 artış elde edilmiştir. Alt ısıl değerin artışı özgül yakıt tüketimini olumlu etkilemiştir. DCe100 yakıtında %6,10 azalarak en düşük özgül yakıt tüketimi elde edilmiştir. CeO2 nano parçacığının kullanımı termik verimde artışa neden olmuştur. CeO2 miktarı arttıkça termik verimin arttığı gözlemlenmiştir. DCe100 yakıtında D0 yakıtına göre %5,44 artarak en yüksek termik verim elde edilmiştir. Emisyonlarda ise CeO2 miktarının artışı ile birlikte karbon monoksit (CO), hidrokarbon (HC) ve is emisyonlarında azalma meydana gelmiştir. CO emisyonları DCe100 yakıtında %18,27 azalmakta, HC emisyonları DCe100 yakıtında %30,12 azalmakta ve is emisyonlarında yine DCe100 yakıtında %21,63 azalarak en düşük değerler elde edilmiştir. Azot oksit (NOx) emisyonlarında ise artan CeO2 miktarı ve silindir içi sıcaklıkla beraber artış elde edilmiştir. DCe100 yakıtında en yüksek NOx değeri D0 yakıtına göre %6,65 artarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, mandatory limitations on emissons push manufacturers towars alternative fuels. Especially in diesel engines, the tendency to additives is increasing in order to reduce emissions values. Additives that contain oxygen provide improvement in combustiın and reduce emissions. The improvement which is achieved also reduces the specific fuel confumption in some cases. This experimental study was done and investigated at full engine load and 7 different engine speeds (1600 – 1800 – 2000 – 2200 – 2400 – 2600 – 2800) by adding CeO2 nanoparticles in amount of 25ppm, 50ppm, 75ppm and 100ppm into diesel fuel. The using of CeO2 as an additive increased the lower calorific value of the fuel mixture and decreased the viscosity. In engine torque an increase of 8,99% was optained with DCe100 fuel compared to D0 fuel. The increasing in lower calorific value had a positive effect on the specific fuel consumption. The lowest specific fuel consuption was optained with a decrease of 6,10% with DCe100 fuel. The using of CeO2 nano particles caused an increase in thermal efficiency. It was observed that the thermal efficiency increased as the amount of CeO2 increased. The highest thermal efficiency was optained with DC100 fuel by increasing 5,44% compared to D0 fuel. In emissions, with the increase in amount of CeO2, there was a decrease in CO, HC and soot emissions. CO emissions decreased by 18,27% with DCe100 fuel, HC emissions decreased by 30,12% with DCe100 fuel and the lowest values were obtained with 21,63% reduction in soot emissions with DCe100 fuel. On the other hand, NOx emissions increased with increasing CeO2 amount and in cylinder temperature. The highest NOx value was optained with DCe100 fuel with an increase of 6,65% compared to D0 fuel.