Alt çene ön bölgedeki çapraşıklığın seviyelenmesinde düşük doz lazer uygulamasının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of low-level laser therapy in leveling crowding of the lower jaw anterior region
  1. Tez No: 719783
  2. Yazar: YASEMİN TUNCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM KAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI ZEYNEP ALPASLAN YAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışmasında alt çene ön bölgedeki çapraşıklığın seviyelenmesinde düşük doz lazer tedavisinin (DDLT) etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya çekimsiz sabit ortodontik tedavi planlanan, Little'ın düzensizlik indeksine göre alt çene kanin-kanin arası bölgede 4-8 mm çapraşıklığı bulunan, 12-21 yaş aralığında 22 kadın ve 8 erkek dahil edilmiştir. Sabit ortodontik ataşmanların yapıştırılmasından sonra .012 nikel titanyum ark telleriyle seviyenleme işlemine başlanılmıştır. Seviyelenme esnasında sabit ortodontik tedavi ile beraber alt anterior dişlere lazer uygulanan grup lazer grubu, uygulanmayan grup ise kontrol grubu olarak tanımlanmıştır. DDLT 810-nm dalga boyunda yarı geçirgen düşük seviyeli Gallium-Aluminum-Arsenid diyot lazer cihazı kullanılarak, 100 mw enerji gücü ve 8 J/cm2 enerji yoğunluğunda devamlı modda gerçekleştirilmiştir. Alt anterior dişlerin kökleri iki eşit parçaya bölündüğünde lazer ışını servikal ve apikal olmak üzere iki bölgenin orta noktasına, her bölge 10 sn olacak şekilde 0., 3., 7., 14. günlerde ve 14. günden sonra seviyelenme tamamlanıncaya kadar her 14 günde bir uygulanmıştır. Ayrıca, 0., 2. ve 6. saatler ile 1., 3., 7., 14. ve 21. günlerde VAS skalasıyla ağrı düzeyleri, bonding işleminden hemen sonra ve 30., 60. ve 90. günlerde ise plak indeks, gingival indeks ve sondalanan cep derinliği ölçümleriyle periodontal durumları değerlendirilmiştir. Ortalama seviyelenme sürelerinin lazer grubunda 111,8 ± 42,9 gün, kontrol grubunda ise 135,67±49,65 gün olduğu belirlenmiştir. Seviyelenme süreleri bakımından lazer ve kontrol grupları arasında istatistik olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Gingival indeks, plak indeksi ve sondalanan cep derinliği bakımından grup içi ve gruplar arası karşılaştırma sonuçları anlamlı farklılık göstermemiştir. VAS değerlerinin ise lazer grubunda 6. saat ve 1. günde kontrol grubuna kıyasla daha düşük olduğu belirlenmiştir. DDLT'nin alt çene ön bölgedeki çapraşıklığın seviyelenmesi ve bu esnada oluşan ağrı düzeyine etkisinin anlamlı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to evaluate the effectiveness of low-dose laser therapy (LLLT) in leveling the anterior mandibular crowding. Twenty-two women and eight men between the ages of 12-21, who were planned for fixed orthodontic treatment without extraction, and who had 4-6 mm crowding in the mandibular canine-canine region according to Little's irregularity index, were included in the study. The leveling process was initiated with .012 nickel titanium arch wires after the fixed orthodontic attachments were applied. During the leveling, the laser group was defined as the group that had laser therapy on the mandibular anterior teeth with fixed orthodontic treatment, while the control group was defined as the group that did not apply laser therapy. LLLT was performed in continuous mode at an energy power of 100 mW and an energy density of 8 J/cm2 using a semipermeable low-level Gallium-Aluminum-Arsenide diode laser device at 810-nm wavelength. When the roots of the mandibular anterior teeth are divided into two equal parts, the laser beam is transmitted to the midpoint of the cervical and apical regions, each region for 10 seconds, on the 0-hours, 3rd, 7th, 14th days and every 14 days until the leveling is completed after the 14th day has been applied. Additionally, pain levels were assessed using a VAS scale at 0-hour, 2nd hour, 6th hour, 1th day, 3rd day, 7th. day, 14th day and 21st day; periodontal health was assessed via plaque index, gingival index, and probing pocket depth measures immediately after bonding and on the 30th, 60th, and 90th days. The mean leveling duration were determined to be 111.8 ± 42.9 days in the laser group and 135.67±49.65 days in the control group. In terms of leveling durations, there was no statistically significant difference between the laser and control groups. In terms of gingival index, plaque index, and probing pocket depth, the intra-group and inter-group comparison results were not significantly different. Furthermore, when compared to the control group, VAS values in the laser group were lower in the 6th hour and on the first day. The effect of LLLT on the leveling of mandibular anterior crowding and the level of pain experienced during this time was determined to be insignificant.