The effects of the customs unionon turkish foreign trade with theeu-15 countries between 1996 and 2018
  1. Tez No: 719847
  2. Yazar: SALİH KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ALBENA AZMANOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Trade, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Kent
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye-AB ilişkileri Sayın Turgut Özal'ın da belirttiği üzere“uzun ince bir yoldur”. Bu nedenle, Türkiye ile Avrupa devletleri arasındaki ilişkiler ilk aşamada siyasi olarak başlasa da 1948 tarihinde Marshall Yardımlarının duyurulması ile ekonomik bir boyut kazanmıştır. Bu tarihte, Amerikan yardım programı şeması içerisinde ayrı tutulan Türkiye daha sonraki tarihlerde Avrupa'da zuhur eden ekonomik girişimlere dahil olmak istemiştir. Akabinde, 1957 yılında kurulan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye olmak için çalışmalar başlatılmış; bunun sonucunda 1961 tarihinde Türkiye üyelik başvurusunda bulunmuştur. Bu tarihten itibaren ise Türkiye ile Avrupalı devletler arasındaki ekonomik ilişkiler kurumsal bir yapı kazanmıştır. Bu değişim Türkiye ekonomisinde yapısal değişimlere sebebiyet vermese de ekonomide yeni bir vizyonun kazanılmasını sağlamıştır. İlerleyen dönemlerde ek protokolün imzalanmasıyla beraber ilişkiler kurumsallaşma yoluna gitmiş; Türkiye ekonomisi Avrupa ekonomisi ile uyumlu hale gelmeye başlamıştır. Bu dönemde 12 Eylül 1980 darbesiyle kesintiye uğrayan bu süreç, 1985 yılında sayın Turgut Özal'ın girişimleri ile canlandırılmaya başlamıştır. 1987 yılına geldiğimizde Avrupa Topluluklarına başvuru yapılmıştır. Bu uzun ve ince bir yolun başlangıcı olarak görülse de ilk meyvelerini 1995 yılı sonunda vermiş; Türkiye ile AB arasında Gümrük Birliği ihdas edilmiştir. Bu tezin konusu ihdas edilen Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin dış ticaretine etkisidir. Tez boyunca Türkiye-Avrupa devletleri arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin tarihçesi incelenmiştir. Akabinde, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği'nin kurumsal altyapısı ele alınmıştır. Son olarak ise, kurumsal yapı ve tarihsel çerçeve göz önünde bulundurularak Türkiye ekonomisinin dönüşümü ve bu dönüşümün Türk dış ticaretine etkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mr. Turgut Ozal, Turkey-EU relations, as also stated“it is a long, thin path”. Therefore, the political relations between the European states and Turkey in the first phase with the launch of Marshall Aid in history, begun in 1948 has become an economic dimension. On that date, Turkey held separately at a later date in American aid program scheme was asked to become involved in economic initiatives occurring in Europe. Subsequently, studies were initiated to become a member of the European Economic Community, which was established in 1957; As a result, it was found in 1961 on Turkey membership application. From this date, the economic relations between the European states and Turkey have become a corporate structure. This change has led to the acquisition of a new vision on Turkey's economy also does not give rise to structural changes in the economy. In the following periods, with the signing of the additional protocol, the relations were institutionalized; Turkey's economy has started to become compliant with the European economy. During this period, this process, which was interrupted by the coup of September 12, 1980, began to be revived in 1985 with the initiatives of Mr. Turgut Özal. In 1987, applications were made to the European Communities. Although this is seen as the beginning of a long and thin road, it gave its first fruits at the end of 1995; The Customs Union between Turkey and the EU were established. Customs Union, which was established subject of this thesis is the impact of Turkey's foreign trade. The history of economic and political relations between Turkey and the European states were studied throughout this thesis. Subsequently, the institutional infrastructure of the Customs Union between Turkey and the EU were discussed. Finally, institutional structures and historical context of the transformation taking into consideration Turkey's economy and the impact of this transformation of Turkish foreign trade was discussed.