İnfertilite hastalarının intrauterin inseminasyon sonrası luteal faz desteği için vaginal progesteron ve oral didrogesteron kullanımının sonuçları
Results of using vaginal progesterone and oral dydrogesterone for luteal phase support in intrauterine insemination cycle
- Tez No: 719848
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Biz bu çalışmamızda infertilite kliniğimizde yapılan intrauterin inseminasyon sonrası luteal faz desteği amacıyla başladığımız vajinal progesteron ve oral didrogesteron tedavileri sonucu oluşan klinik gebelik oranlarını ve gebeliği öngörmek açısından hangi faktörlerin etkili olduğunu değerlendirmeyi amaçladık. Gereçler ve Yöntem: Çalışmamızda Haziran 2021- Aralık 2021 tarihleri arasında kliniğimize infertilite tanısı ile başvuran 18-40 yaş arası intrauterin inseminasyon tekniği uyguladığımız hastalarımızın luteal faz desteği amaçlı vajinal mikronize progesteron veya oral didrogesteron kullanımı sonrası gebelik oranlarını analiz ettik. Hastalarımızı (n:49 hasta, 109 siklus) kontrol ve çalışma grubu olarak iki gruba ayırdık. Ovaryen stimulasyonun ardından yapılan intrauterin inseminasyon uygulaması sonrası kontrol grubumuza (n:54 siklus) luteal fazda 2oo mg/gün doz ile vajinal mikronize progesteron verirken, çalışma grubumuza (n:55 siklus) luteal fazda 2×10 mg/gün doz ile oral didrogesteron başladık. 15 gün sonra kanda b-hCG testi görerek klinik gebelik oranlarını karşılaştırdık. Bulgular: Klinik gebelik oranlarını karşılaştırdığımızda vajinal mikronize progesteron ile luteal faz desteği sağladığımız hastalarda gebelik oranı %20,4 olarak görülürken, oral didrogesteron ile luteal faz desteği sağladığımız hastalarda bu oran %10,9 olarak görüldü fakat istatistiksel olarak iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p=0,273).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the clinical pregnancy rates resulting from vaginal progesterone and oral dydrogesterone treatments, which we started for luteal phase support after intrauterine insemination performed in our infertility clinic, and which factors are effective in predicting pregnancy. Materials and Methods: In our study, we analyzed the pregnancy rates of our patients aged 18-40 years, who applied to our clinic with the diagnosis of infertility between June 2021 and December 2021, to whom we applied the intrauterine insemination technique, after the use of vaginal micronized progesterone or oral dydrogesterone for luteal phase support. We divided our patients (n:49 patients, 109 cycles) into two groups as control and study groups. After ovarian stimulation and intrauterine insemination, our control group (n:54 cycles) was given vaginal micronized progesterone at a dose of 200 mg/day in the luteal phase, while our study group (n:55 cycles) was started oral dydrogesterone at a dose of 2×10 mg/day in the luteal phase. We compared the clinical pregnancy rates by seeing the β-hCG test in the blood after 15 days. Results: When we compared the clinical pregnancy rates, the pregnancy rate was 20.4% in patients who provided luteal phase support with vaginal micronized progesterone, while this rate was 10.9% in patients who provided luteal phase support with oral dydrogesterone, but no statistically significant difference was found between the two groups (p=0.273). When we questioned our patients in terms of the ease of use of vaginal progesterone and oral dydrogesterone, we found that dydrogesterone was easier to use than vaginal progesterone, and this result was found to be statistically significant.