Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde görev yapan personellerin iletişim becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi (Gaziantep ili örneği)
Investi̇gati̇on of communi̇cati̇on ski̇lls of personnel worki̇ng i̇n provi̇nci̇al di̇rectorate of youth and sports i̇n terms of di̇fferent vari̇ables (Example of Gazi̇antep provi̇nce)
- Tez No: 719863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsanların sağlıklı bir iletişim kurabilmesinde iletişim becerilerinin rolü oldukça fazladır. İletişim insanların yaşamında vazgeçilmez ve kaçınılmaz bir unsurdur. İnsanın sosyal bir varlık olması sebebiyle ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla sürekli iletişim halindedir. Dolayısıyla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde görev yapan personellerin, insanlar ile tam anlamıyla ilgilenebilmesi, onları yönlendirme ve etkilemesi için etkili iletişim becerisine sahip olmaları gerekmektedir. Bu araştırma,“Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde görev yapan personellerin farklı değişkenler açısından iletişim becerilerinin incelenmesi”amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırma evrenini 2019-2020 yılında Gaziantep gençlik ve spor il müdürlüğü bünyesinde görev yapmakta olan personeller, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 323 (79 Kadın, 244 Erkek) birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Korkut Owen ve Bugay (2014) tarafından geliştirilen“İletişim Becerileri Envanteri (İBE)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. İstatistiksel yöntem olarak t testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla normallik testleri uygulanmış ve normal dağılım göstermeyen veri setleri için Kurtosis-Skewness değerlerine bakılmış ve verilerin normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Nonparametrik testlerden bağımsız değişkenler arasındaki farklılığın tespitinde Man Whıtney U ve Kruslkal Wallis analizlerinden yararlanılarak, sayısal veriler tablolar halinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication skills play a very important role in people's ability to communicate in a healthy way. Communication is an indispensable and inevitable element in people's lives. Because human is a social being and in order to meet his needs, he is in constant communication. Therefore, the personnel working in the Provincial Directorate of Youth and Sports must have effective communication skills in order to be able to fully deal with, direct and influence people. This research is a descriptive study conducted with the aim of“examining the communication skills of the personnel working in the Provincial Directorate of Youth and Sports in terms of different variables”. The population of the research consists of the personnel working in Gaziantep Provincial Directorate of Youth and Sports in 2019-2020, and the sample group consists of 323 (79 Female, 244 Male) individuals selected on a voluntary basis.“Communication Skills Inventory (CCI)”developed by Korkut Owen and Bugay (2014) was used as a data collection tool in the research. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data. T test and analysis of variance were used as statistical methods. Normality tests were applied to determine whether the research data showed normal distribution and Kurtosis-Skewness values were checked for data sets that did not show normal distribution and it was determined that the data did not show normal distribution. Numerical data were interpreted in tables by using Man Whitney U and Kruslkal Wallis analyzes to determine the difference between independent variables from nonparametric tests.