Mersin ilinde bisiklet ulaşımı analizi
Analysis of bicycle transportation in Mersin
  1. Tez No: 719862
  2. Yazar: KEZBAN KUTSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kentsel ulaşım, kent alanlarının geniş mesafelere yayılmasıyla otomobil bağımlılığına dönüşmektedir. Trafik sıkışıklığı, yakıt tüketimi beraberinde hava ve gürültü kirliliği gibi çevreye ciddi zarar vermektedir. Bisiklet, kentsel alanlarda otomobile olan bağımlılığı azaltan, insan sağlığına faydalı ve sürdürülebilir ulaşım türüdür. Bisiklet kullanıcıları, yolu motorlu taşıtlarla paylaşan savunmasız yol kullanıcılarıdır. Bu çalışmanın amacı, Mersin'de bisiklet ulaşımının mevcut durumunu incelemek, insanların Mersin'de bisiklete bakış açısını ölçmek amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle kent sakinleri için bir anket yapılmıştır. Ankette bisiklet ulaşım sorunları, bisiklet tercih sebepleri ve yapılması halinde sıklıkla kullanabilecekleri bisiklet güzergâhı sorulmuştur. Anket sonuçlarının desteklenmesi amacıyla Mersin' de 2015 – 2017 yılları arasında meydana gelmiş bisiklet kazalarının tanımlayıcı istatistikleri ve sonrasında detaylı mekânsal analizi yapılmıştır. Öncelikle önerilen iki bisiklet güzergâhının mekânsal analizi sunulmuştur. Mersin'de bisiklet ulaşım aracı olarak kısa mesafelerde ve yılda birkaç gün kullanılmaktadır. Mevcut altyapı eksikliği kullanım oranlarını azaltmaktadır. Ayrıca erkek sürücülerin kadın sürücülerden daha fazla bisiklet kazasına karıştığı tespit edilmiştir. Kazaların hafta içlerinde günün ikinci yarısında, yaz ve sonbahar mevsimlerinde yüksek oranda meydana geldiği anlaşılmıştır. Mekânsal analiz sonucunda Mersin merkez mahallelerinde bisiklet kazalarının yüksek olduğu görülmüştür. Erkeklerin kadınlardan daha fazla bisiklet kullanmayı tercih ettiği, Mersin' de bisikletin ulaşım aracı olarak kabul gördüğü yorumu yapılmıştır. Mersin' de iki güzergâhla birlikte bisiklet ulaşım altyapısını geliştirmek, bisiklet güvenliğini sağlamak ve bisiklet kullanım kültürünü toplumda yerleştirmek için eğitimler ve kampanyalar düzenlemek bisiklet kullanım oranını arttırabilir. Bu bilgiler ışığında, Mersin kent ulaşımında güvenli bisiklet kullanımı için ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından kazaların yoğun yaşandığı konumlarda bu kazaların azaltılmasına yönelik etkin politikalar geliştirilmesi bisiklet kullanıcıların sayısını artırılmasına aracı olabilir.
Özet (Çeviri)
Urban transportation is turning into an automobile dependent structure as urban areas spread over large distances. Traffic congestion cause serious effects on the environment, such as fuel consumption and air and noise pollution. Cycling is a sustainable mode of transportation that is beneficial for human health and reduces the dependence on automobiles in urban areas. Cyclists are vulnerable road users who share the road with motor vehicles. The aim of this study is to investigate the current profile of bicycle transportation in Mersin and to measure people's perspective on bicycles in Mersin. For this purpose, first of all, a survey was conducted for the residents of the city. In the survey, bicycle transportation problems, the reasons for choosing bicycles and the bicycle route that they can use frequently if done were asked. In order to support the survey results, descriptive statistics of bicycle accidents that occurred in Mersin between 2015 and 2017, and then detailed spatial analysis were made. First, a spatial analysis of the two proposed cycling routes is presented. In Mersin, bicycles are used as a means of transportation for short distances and for a few days in a year. Lack of existing infrastructure reduces share of cycle. It was also found that males were involved in more bicycle accidents than female. It has been understood that the accidents occur at a high rate in the second half of the day on weekdays, and in the summer and autumn seasons. Spatial analysis, showed that bicycle accidents are high in Mersin central neighborhoods. It is found that men prefer to use bicycles more than women and that bicycles are accepted as a means of transportation in Mersin. If responsable authorities and organizations adept relevant policies to reduce accident rates, bicycle use can be increased in urban transportation. Compaigns can also raise awerness of safe cycling.