Özel bir koleje devam eden adölesanlarda anne beslenme bilgi düzeyinin, adölesanların beslenme bilgi düzeyi ve diyet kaliteleri ile ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship of mother nutritional knowledge level with adolescents' nutritional knowledge level and diet quality who attending A private college
  1. Tez No: 719900
  2. Yazar: SEVİM COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ATEŞ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, annenin beslenme bilgi düzeyi ile çocuklarının beslenme bilgi düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve bu ilişkinin çocukların diyet kalitesine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Antalya ilinin Kumluca ilçesinde bulunan Özel bir koleje giden 11-18 yaş arası 201 adölesan ve adölesanların annlerinin katılımı ile yürütülmüştür. Katılımcılara“anket formu”,“Yetişkinlerde Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD)”ölçeği,“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ)”,“Adölesanlarda Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği”ve“Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KIDMED)”ölçeği uygulanmıştır. Çalışmaya %57,2'si kız (115 kişi) ve %42,8'i (86 kişi) erkek olmak üzere toplamda 201 adölesan ve adölesanların anneleri katılmıştır. Katılımcı olan annelerin YETBİD alt ölçekleri olan temel beslenme ve besin-sağlık ilişkisi ortalaması 55,03±8,823 puan (orta bilgi düzeyi), beslenme tercihi ortalaması 39,36±6,702 puan (iyi besin tercihi) ve SBİTÖ toplam puan ortalaması 76,28±15,536 puandır (yüksek düzeyde). Katılımcı olan adölesanların beslenme bilgisi toplam puan ortalaması 34,86±7,641 puan (çok iyi) ve KİDMED toplam puan ortalaması 5,31±2,517 puandır (orta diyet kalitesi, diyette iyileştirme gerekli).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship between the nutritional knowledge level of the mother and the nutritional knowledge level of her children and to examine the effect of this relationship on the diet quality of the children. The study was carried out with the participation of 201 adolescents between the ages of 11-18 who went to the Private Sınav College in the Kumluca district of Antalya province and adolescent mothers.“A questionnaire”,“Adult Nutrition Knowledge Level (ANKL)”,“Healthy Nutrition Attitude Scale (HNAS)”,“Adolescent Nutrition Knowledge Level Scale”and“Mediterranean Diet Quality Index (MDQI)”were applied to the participants. A total of 201 adolescents and their mothers participated in the study, 57.2% of whom were girls (115 people) and 42.8% (86 people) were boys. The mean of basic nutrition and food-health relationship, which are subscales of ANKL of the participating mothers, was 55.03±8.823 points (intermediate knowledge level), the average of nutritional preference was 39.36±6.702 points (good food preference), and the total score of the attitude scale towards healthy nutrition (ASTHN) was 76.28±15,536 points (high level). The total mean score of Nutrition Knowledge of the participating adolescents is 34.86±7.641 points (very good), and the mean total score of the Mediterranean Diet Quality Index (MDQI) is 5.31±2.517 points (moderate diet quality; improvement in diet is required).