Diyarbakır il merkezindeki yoğun yaşam ortamlarında yüksek frekanslı elektromanyetik alanların ve kaynaklarının araştırılması
Investigation on the sources of high frequency electromagnetic fields around the city center of Diyarbakır
- Tez No: 719966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED BAHADDİN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bilim ve teknolojideki hızlı gelişimi ile çeşitli elektronik cihazlar ve iletişim sistemleri hayatımızı kolaylaştırma için günlük yaşantımıza dahil olmuştur. Ancak bu cihazların insan sağlığı üzerinde istenmeyen etkileri de bulunmaktadır. Bu etkilerden biri de sınırları aşan elektromanyetik alanlardır. Bu nedenle cihazların yaydığı elektromanyetik alanların belirli bir seviyeyi geçmemesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında Diyarbakır il merkezi ve Dicle Üniversitesi'nde 27 MHz – 3 GHz frekans aralığındaki EM kaynakların E şiddeti ölçülerek E haritası oluşturulmuştur. Tez çalışmasının amacı, Diyarbakır il merkezindeki yoğun yaşam ortamlarında yüksek frekanslı EMA ve bunların kaynaklarını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda EMA ölçüm cihazı olan SRM-3006 ve üç eksenli anteni kullanılarak Diyarbakır il merkezinde belirlenen güzergahlarda drive test yöntemi ile ölçülen elektrik alan şiddeti değerlerini noktasal tematik harita, kontur harita ve üç boyutlu tematik haritalar şeklinde gösterilmiştir. Ayrıca Diyarbakır il merkezinde alınan verilerle toplam EMA'ya etki eden FM, TV, Mobil haberleşme bantlarının (LTE800, 2G, LTE1800, 3G, LTE2100, WLAN, LTE2600) elektrik alan değerleri ayrı ayrı noktasal tematik harita, kontur harita ve üç boyutlu tematik haritalarla gösterilmiştir ve Diyarbakır il merkezinde çıkan en yüksek elektrik alan değerlerini sebepleri açıklanmıştır. Diyarbakır il merkezinin en yoğun caddelerinden biri olan Ekinciler Caddesi'nin 2010 yılında yapılan ölçümleri ile güncel ölçümleri karşılaştırmaktır ve Diyarbakır'ın en büyük alışveriş merkezlerinin birinde yapılan ölçümlerin değerlendirilmesini yapmaktır. Yine aynı amaçla, Dicle Üniversitesi yerleşkesinin elektrik alan değerlerini noktasal tematik harita, kontur harita ve üç boyutlu tematik haritalar şeklinde gösterilmiştir. Sonuç olarak, Diyarbakır il merkezinde, Dicle Üniversitesi kampüs yerleşkesinde ve şehrin en büyük AVM'lerinin birinde ölçülen tüm elektrik alan değerlerinin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun belirlemiş olduğu elektrik alan sınır değerlerinin altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The rapid technological developments are continuously making our lives easier. However, such developments also poses some adverse effects on the health of human beings. The electromagnetic fields higher than that of the designated limits can be listed as one of the significant issues in this regard. Therefore, it is important to limit the magnetic fields to certain levels so that it cannot harm the human beings. In this thesis, the E group was measured at 27 MHz – 3 GHz in Diyarbakır city center and Dicle University. In this respect, this thesis aims to detect the sources and the level of the high frequency magnetic fields around densely populated locations in Diyarbakir city. The selective radiation meter device (SRM-3006) and three axis antenna have been used for the measurements by performing the drive test method. In this way the electric field strength values on the drive routes have been demonstrated in the form of contour maps and 3D thematic maps. The obtained data from around the city of Diyarbakır consist of FM, TV, Mobile communication bands (LTE800, 2G, LTE1800, 3G, LTE2100, WLAN, LTE2600) and WLAN, all of which contributes to the total electromagnetic field. Then, they have been separated through 3D maps in order to explain the reasons for the high mahnetic field values in the city of Diyarbakır. As a result, it was observed that all electric field values measured in Diyarbakir city center, Dicle University campus and one of the city's largest shopping centers were below the electric field limit values determined by Information Technologies and Communications Authority.