Landscaping discourses of diversity and citizenship education through a multilayered critical qualitative study
Çeşitlilik ve yurttaşlık eğitimine ilişkin söylemleri eleştirel çok katmanlı nitel bir çalışma üzerinden betimlemek
  1. Tez No: 719967
  2. Yazar: ÖZGE KARAKUŞ ÖZDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 577
Özet
Bu çalışma, çeşitlilik ve vatandaşlık eğitimine ilişkin söylemleri çok katmanlı bir şekilde farklı perspektiflerden analiz ederek, bu söylemleri 4. sınıf eğitim programı bağlamında ele almayı amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak, iç içe geçmiş birimlerle çok katmanlı eleştirel nitel bir çalışma deseni kullanılmıştır. Nitel veriler, resmi belgelerden ve Adana alt bölgesinde amaçlı olarak seçilmiş 55 ilkokulun saha ziyaretlerinden elde edilmiştir. Her katman ile birlikte analiz derinleştirilerek, öğretim programları (N=12) ve ders kitaplarının (N=12) analizini, 4. sınıf öğretmenleri (N=202), psikolojik danışmanlar (N=43) ve okul yöneticileri (N=55) tarafından doldurulan açık uçlu anket formlarını; 4. sınıf öğretmenleri (n=16), psikolojik danışmanlar (n=6) ve okul yöneticileri (n=5) ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeleri, ve gönüllü öğretmenlerin (n=7) dersliklerinde 50 saatlik sınıf gözlemlerini kapsayan çok boyutlu ve çok katmanlı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Eğitim programı, fenomenolojik bir yapı olarak ele alınarak, öğretim programları ve ders kitapları aracılığıyla üretilen resmi söylemlerin yanı sıra, öğretmenlerin, öğrencilerin, yöneticilerin ve okul psikolojik danışmanlarının görüşleri ve yaşanmış deneyimleri de incelenmiştir. Veriler NVivo yazılımı kullanılarak tümevarımsal içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular, vatandaşlık eğitimi bağlamında vatandaşlığa devletçi, otoriter ve milliyetçi bir bakış açısına dayalı, 'farklılıkların' kabul edilmesinin önünde bir engel haline gelen, dolayısıyla bu eşitsizliklerin üstesinden gelmek için dikkate alınması gereken derin bir şema olduğunu ortaya koymuştur. Buna bağlı olarak, vatandaşlık eğitimi bağlamında çalışmanın bulguları, öğrencilerin kimlikleri ne olursa olsun, resmi söylemlere meydan okuyarak ve karşı-söylemler yaratarak, öğrencilerin tam potansiyellerine ulaşmalarını sağlamak için öğrencilere eleştirme, tartışma ve dönüşme alanı sağlayan eğitimcilere olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to landscape discourses on diversity and citizenship in the context of 4th grade curriculum. To address this purpose, a multilayered critical qualitative study design was utilized with embedded units. Qualitative data were obtained from official curriculum documents and the site visits of purposefully selected 55 primary schools in Adana sub-region. By deepening the analysis along with each layer, a multilayered and multidimensional analysis that consisted of the analysis of 4th grade curricula (N=12) and textbooks (N=12); analysis of responses to open-ended survey forms with 4th grade teachers (N=202), psychological counselors (N=43) and school managers (N=55); analysis of thick data obtained from semi-structured interviews with 4th grade teachers (n=16), psychological counselors (n=6) and school managers (n=5); and field notes based on observations in volunteer 7 teachers' classrooms were carried. Thick data were subjected to inductive content analysis by using NVivo software. Findings revealed that there is a profound schema that is based on a statist, authoritarian and nationalist perspective related to citizenship in the context of citizenship education, which becomes the barrier on the acceptance of differences, therefore, it needs to be considered to overcome the inequalities. Correspondingly, the findings of the study uncovered the need for educators who provide students a space to criticize, discuss and transform to be able to reach their fullest potential regardless of their identity, through challenging the official discourses and creating counter-discourses in the context of citizenship education.