Fotoğrafik etkinin aile resminde öykülenme süreci
The process of storing the photographic effect in the family picture
- Tez No: 719965
- Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Fotoğraf kelimesi Yunanca ışık anlamına gelen“photos”ve Latince“graph”iz bırakmak sözcüklerinden oluşmaktadır. Kısaca ışık yardımıyla iz bırakmak anlamına gelmektedir. Bu alanda ciddi araştırmalara sahip bilindik isimler arasında Aristoteles, İbn-i Heysem ve Leonardo da Vinci yer almaktadır. Ancak fotoğraf makinesinin atası olarak görülen Camera Obscura ile ilk fotoğrafik görüntüyü elde eden kişi Nicephore Niépce'dir. Nicéphore Niepce görüntüyü aktarmak için kurşun-kalay yapımı özel bir plaka kullanmıştır. Bu plaka ışığa duyarlı bir maddeyle kaplıydı ve biraz bulanık olan görüntünün oluşması için bile uzun süre beklemek gerekiyordu. 19. yüzyılda sanayileşmenin ve endüstrileşmenin hızlı gelişimi, fotoğrafın gelişimini de etkilemiştir. Bu gelişme daha kısa sürede görüntülerin fotoğraf kartında elde edilmesini sağlamıştır. Bu durumdan en çok etkilenen alan ise resim sanatı olmuştur. İzlenimciler, fotoğrafın an'ı yakalamasından etkilenmiş hatta fotoğraf ile yakaladıkları farklı kadrajları, çalışmalarını üretirken referans olarak kullanmışlardır. Kübist sanatçılar ise fotoğrafın seri çekim özelliğinden yola çıkarak analitik çözümlemeler yaparlar. En önemli ögeleri 'hız' olan Fütürist sanatçılar fotoğrafın hareketi yakalama özelliğini çalışmalarında kaynak olarak kullanmışlardır. Dadaistler çalışmalarına uygun olarak fotoğraf görsellerinden yararlanmışlardır. Popüler kültür öğelerini içeren görselleri kullanan pop sanatçılarında ana malzemesi fotoğraftır. Fotoğrafın nesnel gerçekliğine atıfta bulunurcasına resimler üreten foto-gerçekçilerinde referansında fotoğraf olduğunu görmekteyiz. Fotoğrafın seçimi, önemli bir ayrıntıdır. Sanatçının kendisi ya da geçmişi ile ilgili bir imgeyi yansıtması hikâyeyi daha etkili ve gerçekçi bir boyuta taşımaktadır. Bu bağlamda tezin sonunda sanatçı çalışmaları ve uygulamalar üzerinde durulmuştur. Eski aile fotoğraflarının duygusal atmosferlerinin araştırıldığı bu tezde, uygulama çalışmaları ile bu durum desteklenmeye çalışılmıştır. Eski aile fotoğraflarının duygusal atmosferlerinin etkileri, resmin yüzeyinde de yakalanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The word photography consists of the Greek word“photos”meaning light and the Latin Word“graph”meaning leaving a trace. In short, it means leaving a trace by the help of light. Among the well-known names with serious research in this field are Aristotle, Ibn al-Haytham and Leonardo da Vinci. However, Nicephore Niépce was the first person to get the photographic image with the Camera Obscura, which is known as the ancestor of the camera. Nicéphore Niepce used a special lead-tin plate to transfer the image. This plate was covered with a light-sensitive material, and it took a long time for even forming the slightly blurry image. The rapid development of industrialization and industrialization in the 19th century also affected the development of photography. This development enabled images to be obtained on the photo card in a shorter time. The area that most affected by this situation was the art of painting. Impressionists were impressed by the way of photography capturing the moment, and even used the different frames that they captured with photography as a reference while producing their Works. The Cubist artists, on the other hand, make analytical analyzes based on the serial shooting feature of photography. Futurist artists, whose most important element is 'speed', used the motion capture feature of photography as a source in their works. Dadaists have benefited from photographic images in accordance with their work. The main material of pop artists who use images containing popular cultural elements is photography. We see that photo-realists, who produce pictures as if they refer to the objective reality of photography, have photography as their reference. The choice of photo is an important detail. The artist's reflection of an image about herself or her past carries the story to more effective and realistic dimension. In this context, at the end of the thesis, studies and practices of artist have been emphasized. In this thesis, in which the emotional atmospheres of old family photographs are investigated, this situation has been tried to be supported by application studies. The effects of the emotional atmosphere of old family photographs were also tried to be captured on the surface of the picture.