Kısa mesaj servisi (SMS) ile hatırlatmanın ventilatör ilişkili pnömoninin önlenmesine yönelik hemşirelik girişimlerine etkisi
The effect of short message service (SMS) reminder on nursing practices to prevent ventilator-related pneumonia
- Tez No: 720002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, kısa mesaj servisi ile hatırlatmanın ventilatörle ilişkili pnömoninin önlenmesine yönelik hemşirelik girişimlerine etkisini belirmektir. Ön test son test kontrol grupsuz deneysel araştırma tasarımında yapılan çalışmanın evrenini bir özel hastanenin yoğun bakım ünitelerinde çalışan, araştırmanın dahil edilme ve dışlama kriterlerine uyan 43 hemşire oluşturmuştur. Ventilatörle ilişkili pnömoni gelişimini önleyici hemşirelik girişimlerini hatırlatmaya yönelik 10 adet kısa mesaj haftada 2 kez yoğun bakım hemşirelerinin cep telefonlarına gönderilmiştir. Araştırmanın verileri ventilatörle ilişkili pnömoniyi önlemeye yönelik hemşirelik uygulamaları kontrol listesi ile toplanmıştır. Hemşirelerin ventilatörle ilişkili pnömoniyi önlemeye yönelik hemşirelik uygulamaları kontrol listesi son test ortalama puanı“(”“X”̅“:18.00,SS:0.00)”anlamlı olarak hemşirelerin ön test ortalama puanından“(”“X”̅“:16.33,SS:1.75)”yüksek olduğu bulunmuştur (t(42): -6.254, p≤0.001). Elde edilen sonuçlarla, Kısa Mesaj Servisi (SMS) ile hatırlatmanın ventilatörle ilişkili pnömoninin önlenmesine yönelik hemşirelik girişimlerini olumlu yönde geliştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of short message service reminders on nursing interventions for the prevention of ventilator-associated pneumonia. The universe of the study, which was planned in a quasi-experimental research design without a pre-test post-test control group, consisted of 43 nurses working in the intensive care units of a private hospital and meeting the inclusion and exclusion criteria of the study. 10 short messages were sent to intensive care nurses' mobile phones twice a week to remind them of nursing interventions in order to prevent the development of ventilator-associated pneumonia. The data of the study were collected with a checklist of nursing practices to prevent ventilator-associated pneumonia. Nurses' post-test mean scores in the nursing practices checklist for preventing ventilator-associated pneumonia were found to be significantly higher than the nurses' pre-test mean scores (t(42): -6.254, p:0.001, p≤0.001). With the results obtained, it was concluded that Short Message Service (SMS) reminders have positively improved nursing interventions for the prevention of ventilator-associated pneumonia.