Mobil haberleşmede şifreleme algoritmaları ile güvenli kısa mesaj servisi uygulaması
Secure short message service application with encryption algorithms in mobile communications
  1. Tez No: 781626
  2. Yazar: ÇAĞATAY TOPAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi birçok alanda hayatımızı kolaylaştırırken, diğer yandan da çeşitli haberleşme ortamlarında bilgilerin gizlenmesi ve üçüncü kişilerle paylaşılmaması önem kazanmaktadır. Dijital haberleşmede kullanılacak güvenlik metotları ve şifreleme algoritmaları ile bilginin güvenli bir şekilde korunması ve iletilmesi hedeflenmektedir. Günümüzde en sık kullandığımız haberleşme aracı mobil cihazlardır. Bu cihazlar kablosuz bağlantı sağlayabilme ve taşınabilir olma özelliklerinden dolayı hem iş dünyasında hem sosyal ortamda yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde mobil cihazlarla anlık mesajlaşma uygulamaları sıklıkla kullanılmakla birlikte SMS kısa mesaj servisi de yaygın olarak kullanılmaktadır. SMS hızlı ve internet olmayan durumlarda da kullanılabilen bir haberleşme yöntemidir. Ancak iletilen SMS mesajlarının daha güvenli iletilmesi, istenmeyen üçüncü kişilerden korunma gereği gibi durumlarda şifreleme yöntemlerine başvurmak gerekebilir. Bu tezde mobil haberleşmede SMS ile gönderilen mesajların siber saldırılara ya da çeşitli saldırılara karşı içeriğinin gizliliği ve bütünlüğünün korunması amacıyla şifreleme yöntemlerinden RSA asimetrik şifreleme ve AES simetrik şifreleme algoritmaları kullanılmıştır. AES şifreleme algoritması ve RSA algoritmasıyla yapılan şifreli SMS gönderimi için Android işletim sisteminde Dart programlama dili ile Flutter SDK'sı 3.7.0-10.0.pre.22 versiyonu kullanılarak mobil uygulama yapılmıştır. Kodlama ve tasarım süreci Visual Studio Code(version 1.74.2) ve Android Studio(version 4.1) programları üzerinde yapılmıştır. Bunun yanı sıra şifreli SMS gönderimi farklı mobil cihazlarda ve sanal cihazlarda test edilmiştir. Yapılan uygulamada farklı anahtar büyüklükleri ve farklı mesaj uzunlukları kullanılarak şifreleme ve şifre çözme süreleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the rapid development of communication technologies makes our lives easier in many areas, it is also important to hide information in various communication media and not to share it with third parties. It is aimed to protect and transmit information securely with security methods and algorithms to be used in digital communication. Today, the most frequently used communication tool is mobile devices. These devices are widely used in both business and social environments due to their wireless connectivity and portability. Today, instant messaging applications with mobile devices are frequently used, and SMS short message service is also widely used. SMS is a fast communication method that can be used even when there is no internet. However, it may be necessary to resort to encryption methods in cases such as safer transmission of forwarded SMS messages and protection from unwanted third parties. In this thesis, RSA asymmetric encryption and AES symmetric encryption algorithms, which are encryption methods, are used in order to protect the confidentiality and integrity of the content of messages sent by SMS in mobile communication against cyber attacks or various attacks. In sending encrypted SMS with RSA algorithm and AES encryption algorithm, a mobile application was made using Dart programming language and Flutter SDK version 3.7.0-10.0.pre.22 in Android operating system. The coding and design process has been done on Visual Studio Code (version 1.74.2) and Android Studio (version 4.1). In addition, sending encrypted SMS has been tested on different mobile and virtual devices. In the application, it was evaluated in terms of encryption and decryption times by using different key sizes and different message lengths.