Perovskit sentezi, perovskit ve boya duyarlı güneş hücresi üretimi ve karakterizasyonu
Synthesis of perovsike, fabrication and characterization of perovskite and dye sensitized solar cell
  1. Tez No: 720030
  2. Yazar: BURAK ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ERTEN ELA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında gelişen güneş enerjisi teknolojilerinin incelenmesi ve kararlılıkların geliştirilmesi hedeflendi. Öncelikle Perovskit güneş hücreleri üzerinde duruldu. Dönü kaplama yoluyla geliştirilen perovskit güneş hücreleri üzerinde tecrübe edinildi, değerli bilgiler kazanıldı. Yapılan hücreler beklenenin altında verim verse de güzel sonuçlar elde edildi. Bu sonuçlar dönüşüm verimliliği, açık devre gerilimi, kısa devre akım yoğunluğu ve dolum faktörü olarak sunuldu. Daha sonra boya duyarlı güneş hücrelerinde iyonik sıvının dönüşüm verimliliği, gelen fotonların dönüştürülmüş elektronlara (IPCE) ve fabrikasyon güneş hücresinin performansı üzerindeki etkisi çeşitli iyonik sıvılar kullanılarak incelenmiştir. Farklı sübstitüentlere ve iyonlara sahip iyonik sıvılar hazırlandı ve boyaya duyarlı güneş hücrelerinde (DSSC'ler) redoks aracıları olarak kullanıldı. Sentezlenen iyonik bileşikler ile yük taşımacılığı ve dönüştürme verimliliği büyük ölçüde iyileştirildi. Piridinyum tuzları, boyaya duyarlı güneş pili elektrolit sistemlerinde kullanıldı. Deneyler için farklı alkil zincirleri içeren piridinyum tuzları uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to examine the developing solar energy technologies and to develop the stability. Primarily focused on Perovskite solar cells. Experience was gained on perovskite solar cells developed by spin coating, and valuable information was gained. Although the cells produced yielded lower than expected, good results were obtained. These results are presented as conversion efficiency, open-circuit voltage, short-circuit current density, and fill factor. Then, the conversion efficiency of ionic liquid in dye-sensitized solar cells, the effect of incident photons on converted electrons (IPCE) and the performance of the fabricated solar cell were investigated using various ionic liquids. Ionic liquids with different substituents and ions were prepared and used as redox mediators in dye-sensitized solar cells (DSSCs). With the synthesized ionic compounds, the charge transport and conversion efficiency has been greatly improved. Pyridinium salts were used in dye-sensitized solar cell electrolyte systems. Pyridinium salts containing different alkyl chains were applied for the experiments.