Dezavantajlı gruplar açısından Türkiye'deki sosyal çalışma görevlilerinin lisans müfredatlarının analizi
Analysis of undergraduate curriculum of social worker officers in Turkey in terms of disadvantaged groups
  1. Tez No: 720029
  2. Yazar: RUVEYDA ISSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAHRAMAN GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmet, Education and Training, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sosyal hizmet çok disiplinli, geniş bir müdahale alanında sahip bir disiplin ve uygulamalı bir bilimdir. Çok çeşitli müracaatçı grubuna hizmet veren bu alanda amaç; sosyal refahı sağlamak, bireylerin ve toplumun kendi kendilerine yetebilecek, başkalarına muhtaç olmayacak ve haklarını koruyabilecek konuma gelmeleridir. Bu doğrultuda pek çok farklı disiplinlerden bilimsel ve mesleki bilgiler edinmekte ve pek çok meslek çalışanını da bünyesinde bulundurmaktadır. İnsanların iyilik hallerini arttırmak için diğer meslek profesyonellerine ihtiyaç duymaktadır. Bu alanda birçok farklı meslek işbirliği ve koordinasyon içinde hizmet vermektedir. Alanda en çok istihdam edilen Sosyal Çalışma Görevlileri buna örnektir. Sosyal çalışma görevlisi tabiri Çocuk Koruma Kanunu'nda geçmektedir sosyal hizmet psikoloji, sosyoloji, çocuk gelişimi gibi bölümleri içine alan genel bir tanımdır. Sosyal hizmet alanı dezavantajlı bireylere ve gruplara hizmet vermektedir. Dezavantajlı gruplar içinde bulundukları durumdan dolayı incinebilir ve örselenebilir gruplardır bu nedenle dezavantajlı gruplara hizmet verilirken müracaatçı grubunu tanıma ve müdahale tekniklerinin bilinmesi elzemdir. Bu alanda istihdam edilen mesleklerden sosyal çalışma görevlilerinin lisans eğitimleri boyunca aldıkları derslerin dezavantajlı gruplara müdahale noktasında yeterli bilgi ve beceri edinip edinmediği bu araştırmanın amacıdır. Bu doğrultuda seçilen psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, çocuk gelişimi ve sosyoloji bölümlerinin dersleri ve ders içeriklerinden yola çıkılarak araştırma yapılmıştır. Araştırmada her bölüm için 7 bölgeden 3'er devlet üniversitesi seçilerek Türkiye geneli bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada doküman analizi ve betimsel analiz yöntemleri kullanılarak üniversitelerin müfredatlarında dezavantajlı gruplara ilişkin dersler seçilerek bölümlere ve üniversitelere göre tablolaştırılıp alınan derslerin içerikleri alınmış, elde edilen verilerle dezavantajlı grupların çocuk, kadın, yaşlı gibi kategoriler oluşturularak bölüm bazında yeni birer tablo hazırlanıp değerlendirme yapılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda müfredatlarda dezavantajlı gruplara yönelik veya dezavantajlı gruplarla ilişkili derslerin bulunduğu, derslerin dezavantajlı grupları tanımaya yönelik kavramsal ve kuramsal çerçeve çizdiği, müdahale ve görüşme teknikleri açısından uygulamaya dayalı veya özel olarak sosyal hizmet alanında dezavantajlı gruplarla çalışmaya yönelik yeterli bilgi ve beceri edinilmesi için müfredatların geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social work is a multidisciplinary discipline and an applied science with a wide range of interventions. The aim in this field, which serves a wide variety of client groups; To ensure social welfare means that individuals and the society become self-sufficient, not dependent on others and protect their rights. In this direction, it acquires scientific and professional information from many different disciplines and includes many professional employees. It needs other professional professionals to increase the well-being of people. In this field, many different professions serve in cooperation and coordination. The Social Workers most employed in the field are an example of this. The term social worker is included in the Child Protection Law, and social work is a general definition that includes departments such as psychology, sociology, and child development. The social work area provides services to disadvantaged individuals and groups. Disadvantaged groups are vulnerable and vulnerable groups due to the situation they are in. Therefore, when providing services to disadvantaged groups, it is essential to know the client group and to know the intervention techniques. The aim of this research is whether social workers employed in this field acquire sufficient knowledge and skills in terms of intervention to disadvantaged groups from the courses they take during their undergraduate education. In this direction, a research was conducted based on the courses and course contents of selected psychology, psychological counseling and guidance, child development and sociology departments. In the research, 3 state universities from 7 regions were selected for each department, and a Turkey-wide study was conducted. In the research, using document analysis and descriptive analysis methods, courses related to disadvantaged groups were selected in the curricula of universities and the contents of the lessons were tabulated according to departments and universities, and a new table was prepared and evaluated on the basis of departments by creating categories such as children, women, and the elderly with the data obtained. As a result of this research, developing curricula in order to acquire sufficient knowledge and skills to work with disadvantaged groups in the field of social work or specifically in the field of social work, in which there are lessons for or related to disadvantaged groups in the curricula, the lessons draw a conceptual and theoretical framework for recognizing disadvantaged groups, and based on intervention and interview techniques concluded that it is necessary.