Namık Kemal'in tarihçiliği
History understanding of Namık Kemal
- Tez No: 72006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSİ AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Genel anlamda tarih zaman içinde insanlığın hayat hikayesidir. Bunun yanı sıra tarih pratik ve pedagojik bilgi hazinesine sahiptir. Tarihçinin görevi tarihin sahip olduğu bu bilgiyi ortaya çıkarmak ve insanlığa sunmaktır. Bu sebeple tarihle tarihçi arasında bir ilişki vardır. Buna göre tarihten önce tarihçiyi bilmek gerekmektedir. Bu yüzden biz tezimizde bir tarihçi yazar olan Namık Kemal'i konu ettik. Önce tezimizde Namık Kemal'in tarihe dair eser yazmasının sebeplerini ortaya koymaya çalıştık. Ardından onun eserlerinin türlerini belirledik ve bunları sınıflandırdık. Namık Kemal'in tahkiyeli tarih eserleri üzerinde çalışırken karşılaştırma yönteminden ve değişik bilim dallarının bilgi ve bulgularından yararlandık. Eserlerinin tahlilinden sonra Namık Kemal'in tarih metodolojisini ortaya koymaya çalıştık. Sonuçta Namık Kemal'in tarih yazıcılığında olanın tarihi ile olmuş olduğuna inanılan tarih gibi ikili bir anlayışın bulunduğu sonucuna vardık. Namık Kemal, bu anlayışlardan olmuş olduğuna inanılan tarih anlayışını, tercih eder. Bu anlayış genellikle ulema tarafından tercih edilmiştir ve ideolojik taraflar içerir. Toplumsal değişimlerin ciddi problemler oluşturduğu zamanlarda tarih yeni bir toplum ve yeni bir insan tipi için kaynak olabilir. Genellikle insanlar ve özellikle de aydınlar, bu tür toplum problemlerinin çözümünde tarihe yönelmişler ve toplumdaki kötü gidişe bu şekilde son vermeyi ummuşlardır. Aydın ve tarih, ideoloji ve tarih arasındaki ilişkilerin iyi anlaşılabilmesi açısından Namık Kemal'in tarih konulu eserleri bir hayli önem taşımaktadır. Namık Kemal de tarihi Osmanlı toplumunun kurtuluşu için bir kaynak olarak görür, ve tahkiyeli tarih eserlerinde vatanperver insan tipini yaratır.
Özet (Çeviri)
İn general mean, history is human life story in the time. İn additional it has practical and pedagogical knowledge treasure. İt is historian duty to expose this knowledge and to present to humanity. So there is a relation between history and historian. According to this, it must known historian before history. Because of that we selected Namık Kemal as a historian-writer in this thesis. Firstly we trayed to explain reasons of Namık Kemal' s writing on history. After that we fixed and clasified his historical works. Particularly we benefited from anather sciences methods when we studied on Namık Kemal' s narrativly historical works. We trayed to expose Namık Kemal 's history method after we analised his historical works. We got results that there were two history understandings: Real history and ideal history. Namık Kemal prefered ideal history from these understandings. İn generally İdeal history understanding was prefered by Ulema, and it had ideological aim. Especially history can be fountain for new society and human type when social changings make serious problems. İn generally humans and especially intellectuals try to solve the social problem how benefit from history. So they hope to escape from bad situation. Namık Kemal' s historical works are important for understanding relations between intellectual and history; ideologic and history. Namık Kemal accepts history as a origin for salvation of Ottoman and he creates patriot type in his historical works.