'Bârika-i Zafer' adlı eseri çerçevesinde Nâmık Kemal'in Osmanlı tarihi ve tarihçiliğine bakışı
Namık Kemal's view of Ottoman history and historiography according to his writing 'Barika-i Zafer'
  1. Tez No: 438981
  2. Yazar: ÖMER ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJDET GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Namık Kemal, Türk milliyetçiliğinin öncülerinden olup Genç Osmanlılar hareketi mensubu yazar, gazeteci, devlet adamı ve şairdir. Namık Kemal; yurtseverlik, hürriyet, millet kavramlarına bağlı bir Tanzimat Devri aydınıdır. Bu kavramları Türk fikir hayatına ve edebiyatına kazandıran kişi olarak kabul edilmektedir. Heyecanlı, kavgacı kişiliği; akıcı, parlak üslubu nedeniyle devrinin diğer yazarlarından daha fazla tanınmıştır. Namık Kemal, Vatan ve Hürriyet Şairi olarak anılmaktadır. Şiirin yanı sıra tenkit, biyografi, tiyatro, roman, tarih ve makale türlerinden eserler vermiştir. Özellikle Türk edebiyatının ilk edebi romanı olan İntibah ve batılı anlamda Türk edebiyatının sahnelenen ilk tiyatro eseri olan Vatan yahut Silistre eserleriyle de ünlüdür. XIX. Asır Türk düşünce dünyasının önemli temsilcilerinden biri olan Namık Kemal, edebiyatın birçok alanında değerli eserler vermesinin yanında, Osmanlı Devleti'nin sosyal, siyasal ve ekonomik sorunlarına dair önemli makaleler yazmış ve bu meselelerin çözümü için öneriler sunmuştur. Namık Kemal, Barika-i Zafer adlı eserinde İstanbul'un nasıl fethedildiğini anlatmakta ve bu zaferin bir yol haritası olarak kullanılması gerektiğini belirtmektedir. Bu çalışmada Barika-i Zafer adlı eser çerçevesinde Namık Kemal'in Osmanlı tarihine ve tarihçiliğine bakışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Namık Kemal, the pioneer of the Turkish nationalism, was a member of the Young Ottoman movement, writer, journalist, statesman and poet. Namık Kemal was an intellectual of Tanzimat period and an ardent supporter of patriotism, independence and nationality. He is regarded as a person who brought these concepts to Turkish intellectual space and historical literature. He was more known than the other writers due to being excited, combative personality, fluent and glossy style. Namık Kemal is memorialized as poet of Homeland and poet of Independence. He also gave works in criticism, biography, theatre, novel, history and article as well as the poem. Especially he was famous for the Turkish literature's first novel named Intibah and the first theatre played a in Turkish literatüre, Vatan Yahut Silistre, in Western sense. Namık Kemal was one of the most outstanding representatives of the 19th century Turkish literature world and wrote prominent articles about Ottoman Empire's social, political and economic issues and offered solutions as well as gave remarkable works in literature. Barika-i Zafer explains how Istanbul was conquered and how this victory can be used as a map. In this study, Namık Kemal's vision on Ottoman history and historiography were researched within the scope of the work named Barika-i Zafer.