Comparison of the effect of online physical exercise and computerized cognitive stimulation in patients with Alzheimer's disease during the COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemi döneminde Alzheimer hastalarında online fiziksel egzersiz ve bilgisayar temelli bilişsel stimulasyonun etkisinin karşılaştırılması
- Tez No: 720066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAZICI MUTLU, PROF. DR. NİLGÜN ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, Alzheimer Hastalığı (AH) olan bireylerde, Covid-19 pandemi döneminde telerehabilitasyon yöntemiyle fiziksel egzersizin hem tek başına hem de kognitif stimulasyon ile birlikte verilmesinin kognisyon, fiziksel fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Bu randomize kontrollü çalışmaya, nöroloji hekimi tarafından DSM-V tanı kriterine göre AH teşhisi almış 60 birey dahil edilmiş ve bireyler randomize olarak fiziksel egzersiz (FE) (n=20), fiziksel egzersiz ve kognitif stimulasyon (FE+KS) (n=20) ve kontrol (n=20) gruplarına ayrılmıştır. Online fiziksel egzersiz programı eklem hareket açıklığı, germe, kuvvetlendirme, denge/fleksibilite ve aerobik egzersizleri içermiş ve egzersizler FE ve FE+KS gruplarına haftada 2 kere, 12 hafta olacak şekilde uygulanmıştır. FE+KS grubuna kognitif stimulasyon programı haftada minimum 3 veya maksimum 5 kere, 12 hafta süreyle uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir tedavi verilmemiştir. Tüm katılımcılar kognisyon, yaşam kalitesi, denge, fonksiyonel mobilite, üst ve alt ekstremite kuvvetliliği, günlük yaşam aktiviteleri ve depresyon açısından değerlendirilmiş ve veriler tüm katılımcılardan araştırmanın başlangıcında, eğitim sonu olan 12. haftada ve izleme döneminin sonunda 24 haftada toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to investigate the effect of physical exercise alone and in combination with cognitive stimulation on cognition, physical function, and quality of life in individuals with Alzheimer's Disease (AD) with the telerehabilitation method during the Covid-19 pandemic. This randomized controlled trial included 60 individuals diagnosed with AD by the neurology specialist according to DSM-V diagnostic criteria. The participants were randomly divided into Physical Exercise (PE) (n=20), Physical Exercise and Cognitive Stimulation (PE+CS) (n=20) and control (n=20) groups. An online physical exercise program consisted of a range of motion, stretching, strengthening, balance/flexibility, and aerobic exercises. It was conducted twice a week for 12 weeks for PE and PE+CS groups volunteers. For the PE+CS group, the cognitive stimulation program was given a minimum of three or a maximum of five days for 12 weeks. No treatment was given for the control group. All participants were assessed in terms of cognition, quality of life, balance, functional mobility, upper and lower extremity strength, activities of daily living, and depression. Data were collected from the patients at pretreatment, after twelve weeks, and at the end of the study at 24 weeks.