Generation of hematopoietic stem cell derived toleregenic DCs with VITD3
VITD3 ile hematopoetik kök hücre türevli tolorejenik DC üretimi
  1. Tez No: 720067
  2. Yazar: BUSE BAYRAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HATİPOĞLU, PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dendritik hücreler (DC'ler), doğuştan gelen ve sonradan kazanılmış bağışıklık sistemi arasında oluşturduğu köprü nedeniyle bağışıklık tepkisinde ana aktivatör ve düzenleyici hücreler olarak görev alır. . DC'ler, periferik dokulardan antijenleri aldıktan sonra antijene özgü T hücresini aktive etmek için lenf düğümüne göç eder. DC'ler, T hücre stimülasyonu için en önemli antijen sunan hücrelerdir. Ve bu özellik DC'leri kansere ve kronik enfeksiyonlara karşı terapötik bir ajan yapar. Bunun yanı sıra DC'ler, multipl skleroz (MS), ateroskleroz, sedef hastalığı vb. dahil olmak üzere otoimmün hastalıklara karşı bağışıklık sistemini bastırmak için kullanılmıştır. DC'ler, yüzey reseptörleri ve ontogeni açısından heterojen bir popülasyondur ve klasik DC'ler (cDC'ler), plazmasitoid DC'ler (pDC'ler), monosit türevli DC'ler (moDC'ler) olarak sınıflandırılırlar. Her bir DC alt tipi, enflamasyon koşulları altında farklı özelliklere sahiptir. MoDC'ler, immün baskılayıcı moleküller (TGFβ, IL-10, kortikosteroidler, siklosporin (CsA), mofetil, prostaglandin E2, VitD3, rapamisin vb.) ile tedaviden sonra otoimmün reaksiyonlarını baskılamak için terapötik bir aşı olarak kullanılmıştır. Diğer DC'ler, özellikle cDC'ler, T hücre etkileşimleri ve stimülasyon kapasiteleri moDC'lerden daha iyi olduğu için antijene özgü immün baskılayıcı DC aşısı olarak kullanılabilir. Bu tezde, tolerojenik DC'ler (Tol-DC) hematopoietik kök hücrelerden Flt-3L, GM-CSF, SCF, IL-4 ve VitD3 varlığı ile farklılaştırıldı. Daha sonra Tol-DC'lerin T lenfositleri üzerindeki tolerojenik özelliklerini incelemek amacıyla T lenfositleri ile birlikte kültürlendi. VitD3'ün HSC'den Tol-DC oluşumunu indüklediğini ancak DC oluşumunu da olumsuz etkilediğini bulduk. Aynı zamanda Tol-DC'ler, HLA-DR ifadesini azalttığı ve CD86 ifadesini arttırdığını gördük, eğer CD86 CD28'e bağlanmak yerine CTLA-4 ile bağlantı kuruyorsa bu durum T hücre uyarımının engellenmesine neden olmuş olabilir. VitD3'lü grupta T hücresi uyarma kapasiteleri ve anti-tümör tepkisinin indüklenmesi, kontrol DC'lerinden daha düşüktü. Genel olarak verilerimiz, HSC'den türetilen Tol-DC'lerin Tol-DC aşısının hazırlanması için alternatif bir seçenek olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Dendritic cells (DCs) are main activator and regulator cells in immune response due to their bridging function between the innate and adaptive immune system. Upon ingestion of antigens from peripheral tissues in response the triggering of an immune response, DCs migrate to lymph node to activate antigen specific T cells. It is a well-known fact that DCs are the most important antigen presenting cells for the T cell stimulation, a phenomenon that allows them to be utilised as therapeutic agents against cancer and chronic infections. Besides that DCs have been used for immune suppression against autoimmune diseases, including multiple sclerosis (MS), atherosclerosis, psoriasis etc. DCs are considered as a heterogeneous cell population mainly due to their cell surface receptors such as classical DCs (cDCs), plasmacytoid DCs (pDCs) and monocyte derived DCs (moDCs). Each DC has different properties under inflammation conditions depending on their surface receptors and cytokine secretions. moDCs have been used as a therapeutic vaccine to suppress autoimmune reactions after treatment with immune suppressive molecules such as, corticosteroids, cyclosporine (CsA), prostaglandin E2, VitD3, rapamycin etc. Other DCs especially cDCs may be used as antigen specific immune suppressive DC vaccine based on their T cell interaction and stimulation capacity which is known to be better than that for moDCs. In this thesis, tolerogenic DCs (tol-DC) were differentiated from hematopoietic stem cells using stimulatory agents such as Flt-3L, GM-CSF, SCF, IL-4, and VitD3. Then tol-DCs were co-cultured with T lymphocytes to examine their tolerogenic properties on cell mediated immune system. To our knowledge this study is one of the first examples to demonstrate VitD3 induced tol-DCs generation from HSC while negatively affecting DC generation. Although, tol-DCs have decreased HLA-DR expression which means that the presentation capacity of DCs are also decreased, they present an increase CD86 expression that may causes inhibition of T lymphocytes based on the interaction between CTLA-4 rather than CD28. Strikingly, their T cell stimulation capacity and induction of anti-tumor response are lower than control DCs. Overall findings of this study suggest that HSCderived tol-DCs may be an alternative way to prepare tol-DC vaccines.