Exploration for possible use of GM-CSF receptor numbers on myeloid cell population as a predictive value for stem cell transplantations
Kök hücre transplantasyonlarında myeloid hücreler üzerinde bulunan GM-CSF reseptör sayılarının prediktif değerinin araştırılması
- Tez No: 720069
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEREN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Hematoloji, Biotechnology, Hematology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Periferik hematopoetik kök hücre nakli, başta hematolojik maligniteler olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir metoddur. Aferez adı verilen yöntemle hastanın kendisine ait kök hücreler (otolog) veya uygun sağlıklı bir donöre ait kök hücreler (allojenik) toplanarak uygun koşullar altında transplantasyon işlemi gerçekleştirilir. Alınan aferez ürününün kalitesinin değerlendirilmesi hem toplama verimliliğinin ölçülmesi hem de transplantasyon dinamiklerinin takibi açısından oldukça önemlidir. Günümüzde altın standart CD34+ kök hücre sayısı kabul edilse de merkezler arası değerlendirme ve hesaplama kriterleri farklılık gösterir. Bu çalışmanın amacı, GM-CSFR (CD116) sayısı ve ifadesinin tespit edilerek, aferez ürününün kalitesinin değerlendirilmesine CD34'e ek prediktif bir parametre olarak kullanılabilirliğini ölçmekti. Otolog ve allojenik donörlere ait aferez ürünlerinde ve Granülosit Koloni-Stimülan Faktör (G-CSF) almamış sağlıklı donörlere ait periferik kan örneklerinde CD116 yüzdesi, Ortalama Floresan Yoğunluğu (MFI) ve GM-CSF reseptör sayısı belirlendi. Elde edilen veriler hem myleoid hücreler arasında hem de çalışma grupları arasında karşılaştırıldı. CD116 yüzdesi hem myeloid hücreler üzerinde, hem de gruplar arasında anlamlı bir fark göstermezken CD116 MFI'ı ve GM-CSF reseptör sayısı myleoid hücrelerde en yoğun monositlerde (ortalama MFI değeri 4,8, ortalama GM-CSFR sayısı 9.560 ABC/Hücre), gruplar arasında ise en yoğun allojenik donörlere ait aferez ürünlerinde tespit edildi (ortalama MFI değeri 5,0, ortalama GM-CSFR sayısı 9.965 ABC/Hücre). Aferez ürünlerinde CD34 ile CD116 arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı (p = 0,6) ancak en yüksek CD116 MFI'ı (ortalama 3,79) ve GM-CSF reseptör sayısı (ortalama 7.506 ABC/Hücre) en yüksek lökosit (ortalama 204.513/µL) ve platelet (ortalama 165 x 103/µL) sayısına sahip olan allojenik donörlerden alınan aferez ürünlerinde gözlemlendi. Otolog donörlerde, CD116 yüzdesi ile aferez ürünündeki WBC sayısı arasında pozitif bir korelasyon saptandı (p = 0,008). Sonuç olarak, CD116, myeloid hücre içeriği hakkında bilgi vererek aferez ürünlerinin kalitesinin değerlendirilmesinde prediktif bir faktör olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Peripheral hematopoietic stem cell transplantation is a method used in the treatment of many diseases, especially hematological malignancies. With the method called apheresis, the patient's own stem cells (autologous) or stem cells from a matched healthy donor (allogeneic) are collected and transplantation is performed under appropriate conditions. Evaluation of the quality of the received apheresis product is very important in terms of both measuring the collection efficiency and monitoring the transplantation dynamics. Although the gold standard CD34+ stem cell count is accepted today, the evaluation and calculation criteria differ between centers. The aim of this study was to determine the number and expression of GM-CSFR (CD116) and to measure its usability as an additional predictive parameter to CD34 in the evaluation of the quality of the apheresis product. The percentage of CD116, Mean Fluorescent Intensity (MFI) and GM-CSF receptor number were determined in apheresis products of autologous and allogeneic donors and in peripheral blood of healthy donors who did not receive Granulocyte Colony-Stimulating Factor (G-CSF). Obtained data were compared both between myeloid cells and between study groups. While the percentage of CD116 did not show a significant difference both on myeloid cells and between groups, MFI of CD116 and GM-CSF receptor numbers were detected on monocytes (mean MFI value 4,8, mean GM-CSFR number 9.560 ABC/Cell) with the highest concentration in myeloid cells, and in apheresis products of allogeneic donors among the groups (mean MFI value 5,0, mean GM-CSFR number 9.965 ABC/Cell). There was no significant correlation between CD34 and CD116 in apheresis products, but the highest MFI of CD116 (mean 3,79) and GM-CSF receptor number (mean 7.506 ABC/Cell) were observed in apheresis products from allogeneic donors with the highest leukocyte (mean 204.513/µL) and platelet (mean 165 x 103/µL) counts. In autologous donors, a positive correlation was found between the percentage of CD116 and the number of WBCs in the apheresis product (p = 0,008). In conclusion, CD116 can be used as a predictive factor in evaluating the quality of apheresis products by providing information about myeloid cell content.