İnvitro gaz üretim eğrilerinin modellenmesi
Modeling of invitro gas production curves
  1. Tez No: 720111
  2. Yazar: MERVE BAYAZIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Zootekni Bölümü Yemler ve Hayvan Besleme labaratuvarında standart, yonca ve mısır bitkisine ait 3, 6, 9, 12, 24, 36, 48, 72 ve 96-cı saatlere ait in vitro gaz üretim değerleri (saat/ml) kullanılmıştır. Standart, yonca ve mısır bitkisine ait 3, 6, 9, 12, 24, 36, 48, 72 ve 96-cı saatlere ait in vitro gaz üretim değerlerinin (saat/ml) modellenmesinde Kubik, Gompertz, lojistik, gamma, Richard, kübik parçalı, Orscov ve sigmoaidal modeller kullanılmıştır. Modelleme çalışmasında in vitro gaz üretim değerlerine ait her model için hata kareler ortalamaları, belirleme katsayısı, Akaike bilgi kriteri ve Durbin-Watson otokorelasyon değerleri dikkate alınmıştır.Çalışma sonucunda karşılaştırma kriterleri olan hata kareler ortalamaları, belirleme katsayısı, Akaike bilgi kriteri ve Durbin-Watson Otokorelasyon değerleri bakımından standart, mısır ve yoncada en iyi sonuçlara lojistik ve gompertz modellerinin sahip olduğu, Gamma modelinin ise tüm yemlerde en kötü sonuçlara sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in vitro gas production values (hour/ml) of standard, alfalfa and corn plants at 3, 6, 9, 12, 24, 36, 48, 72 and 96 hours in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Animal Science Department Feeds and Animal Nutrition Laboratory. ) used. Kubik, Gompertz, logistics, gamma, Richard, cubic Piecewise, Orscov and sigmoaidal models were used. In the modeling study, mean squares of error, determination coefficient, Akaike information criterion and Durbin-Watson autocorrelation values were taken into account for each model of in vitro gas production values.As a result of the study, it was concluded that logistic and gompertz models had the best results in corn and alfalfa, standart, while the Gamma model had the worst results in all feeds in terms of the comparison criteria, mean squares of error, coefficient of determination, Akaike information criterion and Durbin-Watson Autocorrelation values.