Tütün samanlarına farklı katkı maddeleri ilavesinin in vitro gaz üretim parametreleri, metan üretimi ve yem değeri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different additives on in vitro gas production parameters, methane production and feed value of tobacco straw
  1. Tez No: 605822
  2. Yazar: YUSUF KAAN PEKPAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, farklı katkı maddeleri ilavesinin tütün samanlarının (TS) in vitro gaz üretim parametreleri, metan üretimi ve yem değeri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Denemede TS'na; 2 farklı sepiyolit uygulaması (sepiyolit var (%2) - yok), 6 farklı (kontrol, melas (%7), üre + melas (%9.5), öğütülmüş mısır (%15), guar küspesi (%10) ve guar küspesi + melas (%17)) yem katkısı uygulması ve sepiyolit ilavesiz kontrol grubunun pelet formu olmak üzere toplam 13 muamele gurubu oluşturulmuştur. Çalışmada yemlerin in vitro gaz üretimleri Hohenheim gaz testi, in vitro gerçek sindirilebilirlikleri DaisyII inkübatör kullanılarak belirlenmiştir. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre yürütülmüştür. Çalışmada TS'na katkı maddeleri ilavesiyle yem değerinin artış gösterdiği belirlenmiştir. Peletleme işlemi gaz üretim hızını (c), 24 saatlik gaz üretimi ve metan üretimini artırırken, toplam gaz üretimini (a+b) düşürmüş ve enerji değerleri ile in vitro sindirilebilirliği ise etkilememiştir. Sepiyolit ilavesinin melas ve guar küspesi katılan gruplarda metan üretimini artırdığı aynı şekilde melas ve guar küspesinin birlikte kullanıldığı gruplarda da sindirilebilirliğin arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, TS'nın alternatif kaba yem kaynağı olarak kullanılabileceği ve katkı maddelerinin tütün samanlarının besin madde içeriklerini artırdığı görülmüştür. Gelecekte, TS'nın hayvanlarda farklı verim parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla in vivo çalışmalar planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of different additives on in vitro gas production parameters, methane production and feed value of tobacco straw (TS).In the experiment, tobacco straws were grouped into total of 13 treatment groups; two sepiolite applications (with 2% sepiolite and none) and six different additive treatments (control, molasses (7%), urea + molasses (9.5%), ground corn (15%), guar meal (10%) and guar meal + molasses (17%)) and pellet form of control group without sepiolite.In this study, in vitro gas production of feeds were carried out by using Hohenheim gas test and in vitro true digestibility using Daisy II incubator. The experiment was conducted according to randomized plot design. It was determined that the feed value of Tobacco strawsincreased with the application of additives.It was observed that the pelleting process increased the rate (c) of 24-hour gas production and methane production, but decreased total gas production (a + b) and did not affect energy values and in vitro digestibility.Additionally, it was determined that addition of sepiolite increased methane production in molasses and guar meal treatment groups, where in vitro digestibility increased when molasses and guar meal used together.As a result, it was found that tobacco straws could be used as an alternative source of roughage and that the additives increased the nutrient content of these straws.In the future, it is recommended to plan in vivo studies to determine the effect of tobacco straw on animal performance.