Meyer limon çeşidinde bazı seyreltici kimyasal, bilezik alma, budama ve potasyum uygulamalarının meyve verim ve iriliğine etkisi
Effects of some chemical thinning, girdling, pruning and potassium applications on fruit yield and size in the meyer lemon cultivar
  1. Tez No: 720117
  2. Yazar: DİLARA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YEŞİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Turunç anacı üzerine aşılı Meyer limon çeşidinde çift bilezik alma, budama, potasyum, Dichlorprop-p, Dichlorprop-p + Amino asit, Dichlorprop-p + Potasyum, deniz yosunu özü ve 3,5,6 TPA uygulamalarının ve bunların kombinasyonlarından oluşan 10 uygulamanın meyve verim ve iriliği üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada ağaç başına düşen meyve miktarı bakımından en yüksek değerlerin Maxim (3,5,6 TPA) ve Dichloroprop-p+AA uygulamalarında olduğu saptanmıştır (sırasıyla 262.56 kg ve 246.57 kg). Ağaç başına düşen meyve miktarı bakımından en düşük uygulama ise Kontrol (200.38 kg) ağaçlarında olduğu bulunmuştur. Kontrol ile karşılaştırıldığı zaman bütün uygulamaların meyve çap ortalamasını arttırdığı tespit edilmiştir. En yüksek meyve çapı değerleri 3,5,6 TPA (67.54 mm) ve DP+AA (64.36 mm) uygulamasındaki ağaçlardan elde edilmiştir. En düşük çap ortalaması ise Kontrol (57.13 mm) ağaçlarından elde edilmiştir. Verim ve irilik parametreleri birlikte değerlendirildiğinde Maxim (3,5,6 TPA) ve Dichloroprop-p+AA uygulamalarının diğer uygulamalara göre daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of girdling, pruning, potassium, Dichlorprop-p, Dichlorprop-p + Amino acid, Dichlorprop-p + Potassium and seaweed extract and their combinations applications on fruit size and quality of the Fremont Mandarin variety on Sour orange was investigated. In the study, it was found that the highest values in terms of the amount of fruit per tree were found in the Maxim (3.5.6 TPA) and Dichloroprop-p+ AA applications (262.56 kg and 246.57 kg, respectively). The lowest application in terms of the amount of fruit per tree was found to be in Control (200.38 kg) trees. When compared with the control, it was found that all applications increased the fruit diameter average. The highest fruit diameter values were obtained from trees in the application of 3,5,6 TPA (67.54 mm) and DP+AA (64.36 mm). The lowest average diameter was obtained from Control (57.13 mm) trees. When the fruit yield and size parameters were evaluated together, it was found that Maxim (3,5,6 TPA) and Dichloroprop-p+ AA applications were more successful than other applications.