Investigation on the flow structure in the aortic vessel for patients having an aortic aneurysm and having COVID-19
Aort anevrizması ve COVID 19 olan hastaların aort damarlarındaki akış yapılarının incelenmesi
  1. Tez No: 720116
  2. Yazar: ONUR MİRAN ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME FİLİZ ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tıbbi görüntüleme yazılımları ve mühendislik programları beraber kullanıldığında hastaların tedavilerinde önemli bir rol oynayacaktır. Bu tezde sayısal simülasyonun yeterliliğini değerlendirmek için temel bir çaba olarak torasik aort anevrizması tanısı ile göğüs aort cerrahisi geçiren hastalarda ve covid-19 tanısı konan hastalarda kalpten çıkan ana arter olan aortun akış yapısı incelenmiştir. ANSYS-Fluent programı kullanılarak damarlarda farklı zamanlarda aort duvarları ve hız profilleri modellenmiştir. En yüksek hız değeri ameliyat olan hastada damarın tamir edildiği bölgede 0.86 m/s olarak elde edilirken, covidli hastanın aortunun giriş ve çıkış kısmında 1.135 m/s olarak elde edilmiştir. Onarılan aortta maksimum basınç 13380 Pa ve Covid 19'dan etkilenen aortta 14430 Pa olarak bulunmuştur. Öte yandan, Covid 19'dan etkilenen hasta için duvar kesme stresi sonuçları 20 Pa civarında bulunurken damarı tamir edilen hasta için maksimum stres 6,02 Pa civarında elde edilmiştir. Ayrıca hücre hacmindeki değişimin incelenen iki damar için sorun yaratacak düzeyde olmadığı, %1,3 ile %3 arasında gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Bu 2 damarın genel olarak analiz sonuçları incelendiğinde hemodinamik değerlerin çoğunun covid-19 bulaşmış hastada daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
When medical imaging software and engineering programs are used in cooperation with each other, they will play an essential role in patients' treatments. This thesis is an investigation on the flow structure of the aorta, the main artery originating from the heart, in patients who have undergone thoracic aortic surgery with a diagnosis of thoracic aortic aneurysm and patients diagnosed with covid-19 as a fundamental effort to assess the adequacy of numerical simulation for this area of research. The deformation on aorta walls and velocity profiles at different times in the vessels have been modeled using the ANSYS-Fluent which is a computational fluid dynamic program (CFD). The highest velocity value has been acquired as 0.86 m/s where the vessel is repaired for the patient that undergone the surgery whereas it has been 1.135 m/s at the entrance and exit part of the covid-affected patient's aorta. The maximum pressure has been found at 13380 Pa in the repaired aorta while 14430 Pa in the aorta affected by the covid-19. On the other hand, wall shear stress results are found to be around 20 Pa for the patient affected by covid-19 but a maximum of 6.02 Pa for the patient having repaired vessel. In addition, it is observed that the change in cell volume is not at a level that would cause a problem for the two vessels examined, it occurred between 1.3% and 3%. When the analysis results of these 2 vessels were investigated in general, it was seen that most of the hemodynamic values were higher in the covid-19 infected patient.