Milli Mücadele yıllarında Denizli ve civarındaki Kuva-yı Milliye faaliyetleri
The Position of Kuva-yı Milliye in Denizli in the years of the National Struggle
  1. Tez No: 72019
  2. Yazar: ETHEM PEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT GÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Milli Mücadele Yıllarında Denizli ve Civarındaki Kuvây-ı Milliye faaliyetleri isimli bilimsel çalışmamızda Denizli'mizin mazisindeki bir dönemde (1918-1921) Türk vatanının nasıl korunduğu çalışmaları anlatılmıştır. Giriş bölümünde asıl konuya girmeden Denizli'nin tarihi kısaca verilmiş XIX ve XX. Yüzyılda, Devlet-i Âli denilen Osmanlı Devleti'nin genel durumu ve Düvel-i Muazzama denilen Avrupa Devletlerinin Osmanlı Devletine bakış açılarından hareketle“Şark Meselesi”açıklanmış, dip notlarla da bazı kavramlarda izahat yapılmıştır. Denizli'de Kuvây-ı milliyenin kurulmasına neden olan İzmir'in işgali ile birlikte yapılan çalışmalar teferruatlı olarak ele alınmıştır. İşgalin yankıları heyeti Milliye teşkilatları, teşkilat başkanlarının faaliyetleri, konuyla ilgili bilimsel yerlerden ve o günleri yaşayan, duyan, nakleden kişilerin hatıralarına ve anlattıklarına dayanılarak ele alınmıştır. Gelişme bölümü içerisinde Kuvây-ı Milliye faaliyetleri ayrıca sosyal, askeri ve siyasi yönleriyle detaylı olarak işlenmiştir. Bu faaliyetlerde bazı il ve ilçeler aktif bir şekilde çalışırken bazı ilçelerde meselenin önemini tam kavrayamadıklarından olsa gerek pasif bir şekilde yer almışlardır. Gelişme bölümünde, Kuvây-ı Milliye dönemindeki Heyeti Temsiliye'nin uyguladığı genel dış siyasette açıklanmıştır. Bubölüm konu dışına çıkma olarak değerlendirilmemelidir. Milli Mücadele; Kuvây-ı Milliyenin askeri ve siyasi çalışmaları, Türk Milletinin gerçek temsilcisi olan Heyet-i Temsiliye'nin iç ve dış siyaseti ile bütünlük arzeden Anadolu İhtilalidir. Bu bölümde dış siyasetin, iç siyasete, Kuvây-ı Milliye ve cephelere yararları anlatılmaya çalışılmıştır. Gelişme bölümünün sonlarında da milli Kuvvetlerinin Kurtuluşumuza faydalarının nasıl olduğu görülmektedir. Bu bölüm kurtuluş savaşımızı anlatan siyasi tarih kitaplarında fazlasıyla ele alındığı için kısa geçilmiştir. Sonuç olarak bu eserde, yok edilmek istenen köklü ve yüce bir milletin yok olmaktan nasıl kurtulduğu, yok etmek isteyenlere karşı nasıl bir mücadele verdiği, uzun bir dönemin belli bir kesiti anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE POSITION OF KUVÂY-I MİLLİYE İN DENİZLİ İN THE YEARS OF THE NATİONEL STRUGGLE In the early ages of Denizli which are the struggles are told between the enemres and us, before the main idea, Denizli and it's towns are described in the study in the XIX. Cent. The Ottoman's general position Called“Devlet-i Âli”and the europans ideas about the ottoman's called“Düvel-i Muazzama”are token into Consideration as a beginning of the study. The reason of the toundofron of“Kuvây-ı Milliye”in Denizli is the entrance of the enemres in İzmir With this movement there are a lot of studies, works for the toundofron everbady knows the importance of Kuvây-ı Milliye So all these are explarned in the explarnotron we try to know all the facts about the enterance“Heyet-i Milliye”and it's leadees also the peaple's Sayings are very important for us, for the reality of our Study. İn the developing part the studies of“Kuvây-ı Milliye”While were telling this are told and apart from this we always think about the social military and public forms of the Kuvây-ı Milliye in this action some of the citres and towns work in an active positron but on the other hand there are some who couldn't understend the importence of this act so they are passive inactive in this action. İn the Developing part general abroad policy that the Heyet-i Temsiliye agree with is also described. This part isn't aport fromthe morn idea; the military and political works of“Kuvây-ı Milliye”is the real revolutron of Anatolia, in this Seetron the abroud policy is described whic is useful for the nationel policy Kuvây-ı Milliye and fronds. At the end of the developing part the advantage of the Kuvây-ı Milliye for our independence is understood Clearly. This part is very short because of the political history books about the war of independence as a result in this work a rooted country, natron which is went to be destroyed by the enemres and it's Salvation against them is told, also it's struggle is decribed in details. ETHEM PEKER 1998 DENİZLİ/TURKEY