COVID-19 pandemisinde bireylerin koruyucu davranışlara yönelik sağlık inançları ve korku düzeylerinin belirlenmesi
Determining individuals' health belief and fear levels regarding protective behaviors in the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 720200
  2. Yazar: FATMA GÜLSÜM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Araştırmada, COVID-19 pandemisinde bireylerin koruyucu davranışlara yönelik sağlık inançları ve korku düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte tasarlanan bu araştırmanın evrenini 18-65 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada, kartopu örnekleme yöntemi kullanılıp 427 kişiye ulaşılmıştır. Çalışmanın verileri sosyal medya ve Google Form ile toplanmıştır. Araştırmada COVID-19 Salgını Korku Ölçeği ve literatür doğrultusunda araştırmacılar tarafından oluşturulan COVID-19'dan Korunmaya Yönelik Sağlık İnançları Soru Formu kullanılmıştır. Veri değerlendirilmesinde SPSS 20.0 paket programı kullanılarak Kolmogrov-Smirnov, Cronbach Alfa, MannWhitney U, Kruskal Wallis ve Pearson korelasyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Araşırmaya katılan bireylerin; %60.7'si kadın, %39.3'ü erkek ve yaş ortalamaları 34.5±11.9'dur. Çalışmada, katılımcıların COVID-19'dan Korunmaya Yönelik Sağlık İnançları Soru Formu'nun yarar algısı, öz etkililik ve sağlık motivasyonu alt boyutlarına yüksek katılım gösterdikleri; engel algısına katılımlarının düşük olduğu görülmüştür. Katılımcıların, COVID-19 Salgını Korku Ölçeğin'nden ortalama olarak 22.5±7.2 puan aldıkları görülmektedir. Sosyodemografik özelliklerin ve çalışma durumunun COVID-19 Salgını Korku Ölçeği'nden alınan puanları etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the study, it was aimed to determine the health beliefs and fear levels of individuals towards protective behaviors in the COVID-19 pandemic. Material and Method: The population of this research, which was designed in descriptive type, consists of individuals between the ages of 18-65. In the research, snowball sampling method was used and 427 people were reached. The data of the study were collected via social media and Google Form. In the study, the COVID-19 Pandemic Fear Scale and the Health Beliefs Questionnaire Regarding Protection from COVID-19, created by the researchers in line with the literature, were used. Kolmogorov-Smirnov, Cronbach Alpha, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis and Pearson correlation analysis were performed using SPSS 20.0 package program for data evaluation. Results: Individuals participating in the research; 60.7% were female, 39.3% were male, and their mean age was 34.5±11.9%. In the study, the participants showed a high level of participation in the perception of benefit, self-efficacy and health motivation sub-dimensions of the Health Beliefs Questionnaire Regarding Protection from COVID-19. It was observed that individuals' participation in the perception of disability was low. It is seen that the participants got an average of 22.5±7.2 points from the COVID-19 Pandemic Fear Scale. It was determined that sociodemographic characteristics and working status affected the scores obtained from the COVID-19 Pandemic Fear Scale.