Sosyal medya kullanımının firma değeri üzerindeki etkisi: Brand Finance Türkiye 100 ve Global 500'de yer alan şirketlere yönelik bir araştırma
The effect of social media use on company value: A research on the companies included in the Brand Finance Turkey 100 and Global 500
- Tez No: 720201
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA KILIÇ, DOÇ. DR. FATİH KONAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sosyal medya, ihtiyaçların artması, beklentilerin çoğalması ve teknolojik gelişmeler neticesinde geleneksel medya araçlarının yetersiz kalmasıyla gündeme gelmiştir. Sürekli gelişen teknoloji, varlığını devam ettirmek isteyen şirketlerin ortaya çıkan yeniliklere, artan isteklere ve gelişmelere uyum sağlamak amacıyla farklılık yaratmak durumunda kalmalarına neden olmuştur. Böylece, işletmeleri rakiplerinden farklılaştıran markanın önemi artmış ve zamanla işletmeler için marka, finansal olarak ölçülebilir bir konu haline gelmiştir. Bu noktada markaların bilinirliği, işletmelerin sosyal medyada tanınırlığını artırırken, finansal performanslarına da katkıda bulunabilmektedir. Bu çalışmada, sosyal medya bilinirliğinin firma değeri üzerindeki olası etkisini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, Brand Finance Global 500 ve Brand Finance Türkiye 100 şirketleri arasında borsada kotasyonu olan, aynı zamanda Instagram, Facebook, Twitter ve LinkedIn sosyal medya mecralarını aktif kullanan firmalar araştırmaya dahil edilmiştir. Veri devamlılığı sağlayan şirketlere ait sosyal medya mecralarının takipçi sayıları 16.09.2020/05.02.2021 tarihleri aralığında günlük olarak toplanırken, şirketlere ait borsa kapanış verilerine investing.com adresinden ulaşılarak analize dahil edilmiştir. Oluşturulan veriler doğrultusunda hem yatay hem de zaman kesit verilerinin birlikte kullanılmasına imkân sağlayan, aynı zamanda daha etkin ve doğru sonuçlar verdiği kabul gören panel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Brand Finance Türkiye verileri dikkate alınarak yapılan analiz sonucunda, LinkedIn takipçi sayısının piyasa fiyatı üzerinde negatif anlamlılığı dikkat çekerken, Twitter takipçi takipçi sayısının piyasa fiyatı üzerinde pozitif anlamlılık gösterdiği tespit edilmiştir. Sektörel farklılaşmanın etkisi söz konusu olduğunda, Teknoloji ve Bilişim Hizmetleri ile Banka ve Sigorta' nın pozitif anlamlılık ifade ettiği ortaya çıkmıştır. Brand Finance Global verileri dikkate alınarak yapılan analiz sonuçlarında, Instagram takipçi sayısının piyasa fiyatı üzerinde pozitif anlamlılığı gözlemlenirken, LinkedIn' in istatistiksel olarak negatif etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Sektörel farklılaşmanın ortaya çıkardığı sonuçlarda, Otomobil ile Mühendislik ve İnşaat sektörleri dışında yer alan bütün sektörelerin negatif ya da pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlılık içerdiği dikkat çekmektedir. Nihai olarak baktığımızda, sosyal medya bilinirliğinin firma değeri üzerindeki etkisinin varlığı ve bu etkinin sektörel farklılaşma tarafından desteklenir nitelikte olduğu neticesi piyasa katılımcılarının dikkate alabilecekleri bir husus olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social media has come to the fore with the increase in needs, the increase in expectations and the inadequacy of traditional media tools as a result of technological developments. The everevolving technology has caused companies that want to maintain their existence to make a difference in order to adapt to emerging innovations, increasing demands and developments. Thus, the importance of the brand, which differentiates businesses from their competitors, has increased and over time, the brand has become a financially measurable issue for businesses. At this point, brand awareness can increase the recognition of businesses in social media and contribute to their financial performance. In this study, it is aimed to reveal the possible effect of social media awareness on firm value. Facebook, Instagram, Twitter and LinkedIn social media platforms are actively used in the research. In this context, companies that are listed on the stock exchange between the Brand Finance Global 500 and Brand Finance Turkey 100 companies are included in the study. While the number of followers of social media channels belonging to companies providing data continuity is collected daily in the december of 16.09.2020/05.02.2021, according to the stock market closing data of the companies investing.com it has been included in the analysis by contacting at. In accordance with the created data, a panel data analysis method was used, which allows using both horizontal and time-sectional data together, also considered to give more effective and accurate results. As a result of the analysis conducted taking into account Brand Finance Turkey data, it was found that the number of LinkedIn followers has a negative significance on the market price, while the number of Twitter followers has a positive significance on the market price. When it comes to the impact of sectoral differentiation, it has been revealed that Technology and Information Services, as well as Banks and Insurance, express positive significance. In the results of the analysis conducted taking into account the Brand Finance Global data, it was observed that the number of Instagram followers had a positive significance on the market price, while LinkedIn had a statistically negative effect. It is noted that in the results revealed by sectoral differentiation, all sectors other than the Automobile, Engineering and Construction sectors contain statistical significance in a negative or positive direction. In conclusion, the existence of the effect of social media awareness on the company's performance and the conclusion that this effect is supported by sectoral differentiation have been presented as a consideration that market participants can take into account.