Aggregate planning with sustainability consideration and business model assessment
Sürdürülebilirlik değerlendirmesi ve iş modeli değerlendirmesi ile toplu planlama
  1. Tez No: 720216
  2. Yazar: ESMA NUR BOZGEYİK SANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sanayileşme ve teknoloji, geçen yüzyılda gezegende hasara yol açtı. İnsanlar yarattıkları tahribatın ve gelecek nesillere yönelik tehditlerin bilincine vardıkça, bunu azaltmanın bir yöntemi olarak sürdürülebilirlik ön plana çıktı. Sürdürülebilirliğin üç temel çizgisi ekonomik, sosyal ve çevreseldir. Bu üç yön, aynı anda sürdürülebilir karar verme sürecine dahil edilmelidir. Literatür taraması, ekonomik amaç için kapsamlı bir şekilde birçok akademik ve pratik çalışmanın yapıldığını, ancak üç ana çizgiyi dikkate alan analitik olarak çok az çalışmanın yapıldığını göstermiştir. Sürdürülebilir büyümeyi teşvik eden kapsayıcı iş modeli, düşük gelirli toplulukları değer zincirine dahil ederek değer elde etmeyi amaçlar. Kapsayıcı iş modeli, akademisyenler ve uygulayıcılar tarafından kapsamlı bir şekilde çalışılmış olmasına rağmen, kapsayıcı iş modelinin şirketleri ve piramidin (BOP) tabanını matematiksel olarak nasıl etkilediğine dair sistematik araştırma eksikliği vardır, bu nedenle birçok kapsayıcı iş modeli uygulaması hayırseverliğe dönüşmüştür. Bu tezde, matematiksel programlamaya dayalı metodolojik bir çerçeve kullanılarak TBL muhasebesi toplu planlama problemi ele alınmaktadır. Çerçeve, aşağıdaki hedeflere sahip çok amaçlı karma tamsayılı doğrusal programlama modelidir: kârı en üst düzeye çıkarmak, çevresel etkiyi en aza indirmek ve sosyal etkiyi en üst düzeye çıkarmak. Ek olarak, kapsayıcı iş modeli, sürdürülebilir toplu planlama problemine entegre edilmiştir. Çok amaçlı karma tamsayılı model dört farklı aşamada incelenmiş ve her model için gerçekçi bir durum çalışması yapılmıştır. Önerilen çerçeve, sürdürülebilirlik temel çizgilerinin ve iş stratejilerinin toplu planlama modeline nasıl dahil edilebileceğini göstermektedir. Çerçeve, karar vericilerin çevreye ve topluma fayda sağlarken kar elde edebileceklerini kanıtlıyor. Şirketler, sosyal ve çevresel etkilerini artırmak için başlangıçta bir miktar kârlarından fedakarlık etmek zorunda kalsalar da, uzun vadede itibarları ve kârları artacaktır.
Özet (Çeviri)
Industrialization and technology have wreaked havoc on the planet during the previous century. As humans have grown conscious of the devastation they have created and the threats they have posed to future generations, sustainability has risen to the fore as a method of decreasing it. The three bottom lines (TBL) of sustainability are economic, social, and environmental. These three aspects should simultaneously involve in the sustainable decision-making process. The literature review has shown that many academic and practical studies have been done for the economic objective comprehensively, yet few studies have been done analytically considering the three bottom lines. An inclusive business model, which encourages sustainable growth, aims to derive value for low-income communities by engaging them into the value chain. Although the inclusive business model has been studied extensively by academicians and practitioners, there is a lack of systematic research on how the inclusive business model affects the companies and base of the pyramid (BOP) quantitively; therefore, many inclusive business models model implementations turned into philanthropy. The TBL accounting for the aggregate planning problem is addressed in this thesis using a methodological framework based on mathematical programming. The framework is a multi-objective mixed-integer linear programming model with the following objectives: maximizing profit, minimizing environmental damage, and maximizing social benefit. Additionally, the inclusive business model is integrated into the sustainable aggregate planning problem. The multi-objective mixed-integer model was examined in four different phases, and a realistic case study was conducted for each phase. The proposed framework demonstrates how sustainability bottom lines and business strategies can be included in the aggregate planning model. Framework proves that decision-makers will make a profit while being environmentally and socially conscious. Although companies may have to sacrifice some profits initially to enhance their social and environmental impact, their reputation and profitability will increase in the long run.