An optimization model for the incorporation of the cultural environment in the aggregate production problem
Bütünleşik üretim planlama probleminde kültürel çevreyi içeren optimizasyon modeli
  1. Tez No: 492506
  2. Yazar: CEM KAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. METİN TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tedarik zinciri yönetimi, planlama sürecinde farklı araçlar kullanır; bunlardan biri bütünleşik üretim planlama modelidir. Bu model, müşteri taleplerini zamanında yerine getirirken toplam maliyeti en aza indirgemek için (veya toplam karı en üst düzeye çıkarmak için) bir üretim tesisinin dönemsel bazda üretim hızlarını, stok seviyelerini ve işgücü gereksinimlerini belirler. Geleneksel bütünleşik üretim planlama modeli, diğer birçok tedarik zinciri yönetimi aracı gibi maliyet odaklı bir modeldir. Bununla birlikte, tedarik zincirinin planlanması ve yönetiminde yaygın olarak ekonomik faktörlerin göz önünde bulundurulurken çevresel, sosyal ve kültürel faktörlerin gözardı edilmesi kusurlu bir yaklaşımdır; tedarik zinciri, gerçek dünyadan izole edilmiş bir ada gibi çevresel, sosyal ve kültürel faktörlerden ayrı ifade edilemez. Dolayısı ile sürdürülebilirliği sağlayacak gerçekçi bir modele adım atılması gereksinimi, karar vericileri sürdürülebilirliğin dört temel unsuruna karşı daha fazla talepkar ve duyarlı olmaya zorlar. Bu kapsamda, bu tez bütünleşik üretim planlama modeli içerisinde sürdürülebilirliğin ekonomik, çevresel, sosyal ve kültürel faktörlerini birleştirerek mevcut bilgi birikimindeki boşlukları doldurmayı amaçlamaktadır. Bunu gerçekleştirmek için ilk olarak yeni parametreler, karar değişkenleri ve kısıtlar tanımladık. Daha sonra, geleneksel bütünleşik üretim planlama modelinin formülasyon kapsamını, hem tek amaçlı hem çok amaçlı fonksiyona sahip modelerde sürdürülebilirlik konularını kapsayacak şekilde genişlettik. Son olarak, gerçek hayattan alınmış bir vaka çalışmasıyla, düzenlediğimiz modelleri analiz ettik.
Özet (Çeviri)
Supply chain management uses different tools in the planning process one of which is the aggregate production planning model. This model determines production rates, inventory levels, and workforce requirements of a production plant on a periodic basis to minimize total costs (or maximize total profit) while fulfilling customer demands in time. The traditional aggregate production planning model is a cost-driven model like other prevalent supply chain management tools. However, the widespread adoption of economic factors while ignoring environmental, social and cultural factors in the planning and management of the supply chain is a flawed approach: the supply chain cannot be expressed apart from environmental, social, and cultural factors as an island isolated from the real world. Therefore, the requirement for a step change to a realistic model leading to sustainability forces the decision makers to be more demanding and sensitive to all four pillars of the sustainability. In this scope, this thesis aims to fill gaps in the current body of knowledge by combining economic, environmental, social, and cultural factors of sustainability within the aggregate production planning model. To do so, firstly we define new parameters, decision variables, and constraints. Then, we expand the formulation scope of the traditional aggregate production planning model within single- and multi-objective models to cover sustainability considerations. Finally, we analyze the modified models with a case study from real life.