Dental dokuların optik özelliklerinin simülasyonu ile kompozit rezinin ışık cihazına olan uzaklığının ve ışık uygulama sürelerinin kompozit rezinin mikrosertlik değerleri üzerine etkisi
Influence of light curing tip distance and curing time on microhardness of A composite resin by simulation of the optical properties of dental tissues
- Tez No: 720274
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BETÜL ÜÇTAŞLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı dental dokuların optik özelliklerinin simülasyonu ile kompozit rezinin ışık cihazına olan uzaklığının ve ışık uygulama sürelerinin kompozit rezinin mikrosertlik değerleri üzerine etkisini incelemektir. Çalışmada 4 adet çekilmiş sağlam insan molar dişi kullanıldı. Çekilmiş dişlerin kron kısımları servikal hattan uzaklaştırılarak kron kısımlarına okluzal kavite preparasyonunu taklit edecek şekilde, merkezden diş dış yüzeyine doğru 5 mm çapında preparasyon yapıldı. Prepare edilen dişler; 2, 4, 6 ve 8 mm yükseklik sağlanacak şekilde kesildi ve ışık cihazı ucu ile kompozit rezin restoratif materyal arasındaki uzaklığı taklit etmek için kullanıldı. Kompozit rezin restoratif materyal, 2 mm kalınlığında ve 4 mm çapında teflon kalıplar içerisine yerleştirildi. Üzerlerine farklı kalınlıklarda hazırlanan çekilmiş dişlerden elde edilen modeller konumlandırılarak, model üst yüzeyinden LED ışık cihazıyla 20 sn ve 40 sn süre ile ışık ile polimerize edildi. Bu şekilde ara yüzeyde hazırlanan farklı derinliklerdeki kaviteler restore edilirken ışık cihazına olan mesafeleri standardize edildi. Kompozit rezin materyal ile ışık cihazı ucu arasındaki mesafe 0 mm olacak şekilde oluşturulan kontrol grubu 20 sn ve 40 sn ışık ile polimerize edildi. Her test örneğinin üst ve alt yüzeylerinden mikrosertlik ölçümleri Vickers mikrosertlik cihazı ile (50 gr yük / 15 s) üç adet olmak üzere gerçekleştirildi. Mikrosertlik sonuçları istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to simulate the optical properties of dental tissues and the effect of the distance of the composite resin from the light device and the curing times on the microhardness values of the composite resin. In the study, 4 sound extracted human molar teeth used. Crown parts of the extracted teeth was removed from the cervical and a 5 mm diameter preparation was made from the center towards the outer surface of the tooth for imitating the occlusal cavity preparation. The prepared teeth were cut to provide a height of 2,4,6 and 8 mm, and used to standardize the distances of the tip of the light device to the composite resin restorative material to mimic the clinical environment. The composite resin restorative material was placed in 2 mm thick and 4 mm diameter teflon molds, and was polymerized by LED for 20 seconds and 40 seconds from the upper surface of the models obtained from the teeth that have been prepared in different thicknesses. In this way, the distances between the restorative material and the light curing unit tip was standardized. The control group formed with composite light curing tip distance of 0 mm was also polymerized with 20 seconds and 40 seconds. Microhardness measurements was performed from the lower and upper surfaces of each sample, from three different points with the Vickers microhardness device (50 g load / 15 s). Microhardness values were evaluated statistically.