PEM(proton geçirgen membran) tipi yakıt hücrelerinde kullanılan katalizör tabakasının simülasyon çalışmaları
Simulation studies of the catalyst layer used in PEM (proton exchange membrane) type fuel cells
  1. Tez No: 720303
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA ÖZDAŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yakıt olarak yüksek basınçta depolanan hidrojenin kullanıldığı yakıt hücreleri PEM tipi yakıt hücresidir. Yüksek güç yoğunluğu ve ağırlığının az olması PEM yakıt pilini diğer yakıt pillerinden ayıran en önemli özellikleridir. Bu tez çalışmasında PEM tipi yakıt hücresinde kullanılan katalizör tabakasının MATLAB@Simulink programı kullanılarak modellemesi yapılmıştır. Katalizör tabakasında meydana gelen reaksiyonlardan kaynaklı voltaj kaybı, sıcaklığın ve akımın bir fonksiyonu olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fuel cells that use hydrogen stored at high pressure as fuel are PEM type fuel cells. High power density and low weight are the most important features that distinguish the PEM fuel cell from other fuel cells. In this thesis, the catalyst layer used in the PEM type fuel cell was modeled using the MATLAB@Simulink program. The voltage loss due to the reactions occurring in the catalyst layer was obtained as a function of temperature and current.