Ekonomik büyüme ve kadın işgücü arasındaki ilişki: Türkiye için ampirik bir analiz
The relationship between economic growth and female workforce: An empirical analysis for Turkey
  1. Tez No: 720309
  2. Yazar: NİSA DÖĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KANALICI AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ekonomik büyüme, bir ülkede üretilen tüm mal ve hizmetlerin arzında meydana gelen uzun vadeli artıştır. Büyümenin en önemli etkenlerinden biri emek faktörüdür. Emek verimliliğinin artması ise insan kaynağının etkin kullanımı ile mümkündür. Bu bağlamda işgücüne katılım sağlayan kadın çalışanlar, ekonomik büyümenin önemli bir belirleyicisi konumundadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kadının işgücü piyasasındaki yerini incelemek ve ekonomik büyüme ile kadın işgücü arasındaki ilişkinin varlığını ortaya koymaktır. Çalışmanın ilk bölümünde ekonomik büyüme kavramına yer verilecek; ikinci bölümde Türkiye'de kadın işgücünün yapısı ve özellikleri sayısal veriler yardımıyla açıklanacaktır. Son bölümde ise 1998-2020 dönemleri arasındaki GSYİH ile kadın işgücünü etkileyen medeni durum faktörü arasındaki nedensellik ilişkisinin yönü ve varlığı Granger Nedensellik yöntemi ile test edilecektir.
Özet (Çeviri)
Economic growth is the long-term increase in the supply of all goods and services produced in a country. One of the most important factors of growth is the labor factor. Increasing labor productivity is possible with the effective use of human resources. In this context, female employees participating in the workforce are an important determinant of economic growth. The aim of this study is to examine the place of women in the labor market in Turkey and to reveal the existence of the relationship between economic growth and female labor force. In the first part of the study, the concept of economic growth will be included; in the second part, the structure and characteristics of the female workforce in Turkey will be explained with the help of numerical data. In the last part, the direction and existence of the causality relationship between the GDP and the marital status factor affecting the female workforce between the 1998-2020 periods will be tested with the Granger Causality method.