The wavy cross: Australia, Turkey and The Us 1945-1975
Dalgalı Çapraz: Avustralya, Türkiye ve Abd 1945-1975
  1. Tez No: 720320
  2. Yazar: GÜROL BABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BILL GAMMAGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Australian National University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Birinci Dünya Savaşı'nın önemli aktörlerinden olan Avustralya ve Türkiye birbirlerinin ulusal kimliklerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamışlardır. Her iki ulus da imparatorluk kökenlerine sahiptir ve dünya siyasetinde bağımsız bir söz sahibi olabilmek için ciddi bir çaba sarf etmişlerdir. Her ikisi de şu an bölgesel güçler olarak büyük güçlerin ittifak şemalarına entegre durumdadırlar. Yine her ikisi de bölgelerindeki küçük güçler ile etkileşim halindedirler. Burada kısaca ifade edilen tarihsel ve stratejik benzerliklerine rağmen her iki ülkenin dış politikaları şimdiye kadar karşılaştırılmamıştır. Bu durum da akla şu soruyu getirmektedir: Avustralya ve Türkiye, iki bölgesel güç olarak benzer dış politikalar izlemekte midirler? Bu tez, iki ülkenin 1945 – 1975 yılları arasındaki dış güvenlik politikalarını ABD ile ilişkileri bağlamında karşılaştırmaktadır. Söz konusu karşılaştırmanın ABD çerçevesinde yapılmasının sebebi, Soğuk Savaş boyunca ABD ittifakının, her iki ülkenin dış ve güvenlik politikaları için temel bir faktör olması ve yine bu ittifakın, Avustralya ve Türkiye'nin dış ve güvenlik politikalarının bağımlılık ve bağımsızlık ekseninde değerlendirilebilmesi için önemli bir kıstas olmasıdır. Söz konusu karşılaştırma, küçük ve orta büyüklükteki devletlerin büyük güçler ile ilişkilerinin ne derece dengesiz ya da asimetrik olduğunun altını çizmeyi hedeflemektedir. Büyük güçlerin çıkarlarının küçük ve orta büyüklükteki güçlerinkinden çok öte arayış ve hedeflere sahip olması, küçük ve orta büyüklükteki güçlerin hedeflerinin yanlış anlaşılmasına, göz ardı edilmesine ve hatta gözden çıkarılmasına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
As combatants in the First World War, Australia and Turkey played an important role in shaping each others' national identity. Both nations emerged from empires; both struggled to find an independent voice on the world stage; both are now regional powers facing greater policy integration with larger powers and regional groupings; both must relate to smaller powers in their region (for example, Papua New Guinea, Cyprus). For all these historical parallels and strategic similarities, no comparison exists of the foreign policies of Australia and Turkey. This raises an intriguing question: did Australia and Turkey as regional powers follow similar foreign policies? This thesis compares the external security policies of Turkey and Australia 1945-75 with reference to the US. It examines in detail the similarities and differences in the strategic postures of Turkey and Australia in this period and compares the results. The US alliance is the axis of the thesis for two reasons. First, throughout the Cold War period the US was a principal factor in the formulation of these two countries' security policies. Second, the US alliance highlights the dependence of Australian and Turkish foreign policies, and the limits of their search for a more independent stance. The comparison highlights an argument that relations between small or middle powers and a superpower are usually imbalanced, because the superpower's interests extend far beyond those of its smaller allies, whose interests the superpower is prone to misunderstand, disregard or even sacrifice if seeming to run counter to the superpower's interests.