Development of anthocyanins-based colorimetric film under visible light irradiation for the detection of food spoilage
Gıda bozulmalarının tespı̇tı̇ ı̇çı̇n görünür ışık altında antosı̇yanı̇n bazlı kolorı̇metrı̇k fı̇lm gelı̇ştı̇rı̇lmesı̇
- Tez No: 792256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA NESRİN KAHYAOĞLU, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gıda bozulmaları, gıda kaynaklı hastalıklar, gıda israfı ve ekonomik yükler gibi ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle son yıllarda gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik araştırmalar artmaktadır. Bu konuda en sık izlenen yaklaşım akıllı ambalaj teknolojilerinin entegrasyonudur. Kolorimetrik filmler genellikle ısıl işlemle üretilse de, bazı pigmentler ve biyomoleküller ısıya karşı hassas olabilir. Bu nedenle bu çalışmada, üzüm antosiyaninleri ve furfuril-jelatin kullanılarak gıda ürünlerinin tazeliğini gerçek zamanlı olarak izleyebilen görünür ışınlanmış kolorimetrik filmler üretilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, sığır jelatini furfuril izosiyanat ile modifiye edilerek görünür ışığa duyarlı f-jelatin elde edilmiştir. Ayrıca antosiyaninler hem fotosensitizer hem de kolorimetrik tazelik göstergesi olarak kullanılmıştır. Bu anlamda, fotopolimerizasyon reaksiyonu indüklenerek f-jelatin filmlerin çapraz bağlanma yoğunluğunun arttırılması amaçlanmıştır. Furfuril grubunun ve üzüm antosiyaninlerinin konsantrasyonunun (%1 ve %2 w/v) filmlerin mekanik, bariyer, yapısal, termal ve morfolojik özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Üzüm antosiyaninlerinin eklenmesinden sonra dalgalı bir kesit morfolojisi elde edilirken, f-jelatin filmlerin mekanik, termal ve bariyer özellikleri geliştirilmiştir. Ayrıca, F1A2 filmlerinin amonyak buharı duyarlılığının test edilen filmler arasında en iyisi olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle, gıda denemeleri F1A2 ile gerçekleştirilmiştir. F1A2 filmlerinin renk tepkisi ve △E ve a* değerlerindeki değişimler, 4oC'de 8 günlük depolama sırasında tavuk örneklerinde TVB-N salınımı ve mikrobiyal büyüme ile iyi uyum göstermiştir. Sonuç olarak, geliştirilen filmler potansiyel olarak gıda bozulmasının gerçek zamanlı izlenmesi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Food spoilage causes serious problems including foodborne diseases, food waste, and, economic burdens. For this reason, research on ensuring food safety has been increasing in recent years. The most commonly followed approach is the integration of intelligent packaging technologies. Although colorimetric films are usually fabricated with heat treatment, some pigments and biomolecules can be sensitive to heat. Therefore, this study aimed to produce visible irradiated colorimetric films using grape anthocyanins and furfuryl-gelatin that can monitor the freshness of food products in real time. For this purpose, bovine gelatin was modified with furfuryl isocyanate to obtain visible-light sensitive f-gelatin. Moreover, anthocyanins were used both as a photosensitizer and a colorimetric freshness indicator. In that sense, the cross-linking density of the f-gelatin films was intended to enhance by inducing the photopolymerization reaction. The influence of the furfuryl group and the concentration of grape anthocyanins (1% and 2% w/v) on the mechanical, barrier, structural, thermal, and morphological properties of films were examined. Mechanical, thermal, and barrier properties of f-gelatin films were enhanced while a wavy cross-sectional morphology was obtained after the addition of grape anthocyanins. Further, the ammonia vapor sensitivity of F1A2 films was shown to be the best among the tested films. Therefore, food trials were conducted with F1A2. Color response and variations in △E and a* values of F1A2 films complied well with TVB-N release and microbial growth in chicken samples during 8 days of storage at 4oC. Consequently, the developed films could potentially be used for real-time monitoring of food spoilage.