Term gebelerde doğum eyleminde kullanılan meperidinin doğum süresi üzerine etkisinin incelenmesi
Duration of labor with meperidine in term pregnancies
  1. Tez No: 720319
  2. Yazar: ORHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Spontan doğum eyleminde, meperidinin doğum süresi ve özellikle aktif faz süresi üzerine etkileri tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacı, Meperidin'in aktif faz süresi (AFS) üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülen prospektif randomize, plasebo kontrollü, klinik çalışmada, spontan doğum yapan, yaşları 18-40 yıl arasında, tekil gebeliğe sahip,riskli sınıfa girmeyen ve miadına ulaşmış 205 kadın, intravenöz olarak uygulanan meperidin 25 mg (2,5ml) (n=105) ve intravenöz salin (2,5ml) plasebo (n=100) gruplarına ayrıldı. İlaç, Bishop skoru 6 ya da serviks açıklığı 4 cm olan ve %70 silinme gerçekleştiğinde iv olarak uygulandı. Çalışmanın primer çıktısı AFS idi. Bulgular: Tüm katılımcılar birlikte değerlendirildiğinde; meperidin grubundaki kadınların AFS (p=0.029), toplam doğum süresi (TDS) (p=0.033) değerleri, kontrol grubununkinden anlamlı düzeyde düşüktü. İki gruptaki kadınların ikinci evre süre ortalamaları arasında anlamlı düzeyde fark yoktu (p=0.940). Multipar kadınlarda, iki grubun AFS (p=0.157), ikinci evre süresi (p=0.498) ve TDS (p=0.170) değerleri arasında anlamlı düzeyde fark yoktu. Primipar kadınlarda, meperidin grubundaki kadınların AFS (p=0.024), TDS (p=0.026) değerleri, kontrol grubununkinden anlamlı düzeyde düşüktü. İki gruptaki kadınların ikinci evre süre ortalamaları arasında anlamlı düzeyde fark yoktu (p=0.229). Sonuç: Meperidin uygulamasının toplam doğum süresine etkisi yok iken primarlarda doğumun aktif faz süresini kısalttığı, fakat buna ilaveten multipar kadınlarda aktif faz süresine olan etkisinin anlamlı olmadığı görüldü. Buradan hareketle,opioid ile doğum süresi arasındaki ilişkiyi değerlendiren çok az sayıda çalışma olduğundan ve bu çalışmalar, örneklem büyüklüğü,çalışma desenleri, sosyo-demografik/klinik özellikler ve girişim yöntemleri açısından farklı olduğundan, bu sonuçlara kuşkuyla bakılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The effects of meperidine on labour duration and especially on active phase duration (APD) in spontaneous labour has been contraversial issue. Aim of the study was to determine effect of meperidine on duration of active phase of labour. Material and Method: In a randomized, placebo controlled and prospective clinical trial at Istanbul Kanuni Sultan Suleyman Education and Research Hospital, 205 low-risk women aged between 18 and 40 years in spontaneous labour were allocated to receive either 25 mg of meperidine (n=105) or placebo (n=100) intravenous medication was given at the time point in which cervical dilatation reached 4 cm %70 in diameter or bishop score was 6 points. APD was the main outcome measure. Results: In all participants, APD (p=0.029) and total labour duration (TLD) (p=0.033) value of meperidine group were significantly lower than those of placebo group. There is no significant difference in duration of total second stage between the groups (p=0.940). In multiparous women, there were no significant differences in APD (p=0.157), TLD (p=0.498) and duration of second stage (p=0.170) between meperidine and placebo groups. In primiparous women, APD (p=0.024) and TLD (p=0.026) value of meperidine group were significantly lower than those of placebo group. There is no significant difference in duration of second stage between the groups (p=0.229). Conclusion: In the light of these findings, meperidine, significantly shortened the active phase and total duration of labor in all participants and primiparous women with a singleton pregnancy at term, but not in multiparous ones. These results may be looked upon suspiciously, since there are a few placebo controlled studies of relationship between meperidine and labour duration and these studies had distinct designs in terms of sample size, socio-demographic/clinical characteristics and intervention methods.