Acil servise başvuran diyabetik hastalarda diyabet süresi ile idrarda trehalaz düzeyinin ilişkisi
The relationship between diabetes duration and urine trehalaz level in diabetic patients applying to the emergency department
- Tez No: 720338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç Acil servise başvuran diyabetik hastalarda diyabet süresi ve idrarda trehalaz düzeyinde anlamlı bir ilişki olup olmadığının tespit edilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod Prospektif gözlemsel kontrollü tanı testi performans çalışması olarak dizayn edilen çalışmaya, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 01.03.2021 - 01.10.2021tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üstü,bilinen diyabet tanısı olan 120 hasta vaka grubuna,bilinen diyabet tanısı olmayan 68 hasta kontrol grubuna alındı. Vaka ve kontrol grubundaki hastalardan idrar trehalaz enzim aktivitesini ölçmek için idrar örneklerinin toplanması amacıyla hastalardan spot orta akım idrarı alındı.Foley sonda ile takip edilen hastalardan ise doğrudan bir iğne ya da şırınga ile sondaya girilerek örnek alındı.Acil servise başvuru anında alınan idrar örneklerinde ürinertrehalaz aktiviteleri ölçüldü. Bulgular Çalışmaya alınan vakaların 120'si (%63,8) diyabet tanısı olan, 68'i (%36,2) ise diyabet tanısı olmayan hastalar idi.Çalışmaya alınan vakaların 95'i (% 50,5) kadın, 93'ü (%49,5) erkek idi. Çalışmaya alınan hastalarda cinsiyet ve yaş açısından diyabeti olan ve olmayan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.Çalışmaya alınan diyabeti olan hastaların diyabet süresi ortancası 5 (0-30) idi. Çalışmaya alınan hastaların HbA1c düzeyi ortalaması 7,25±1,88 % idi. Çalışmaya alınan vaka grubunda ile kontrol grubu arasında sistolik ve diyastolik kan basıncı ile istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı,nabız sayısı ile istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. İki grup arasında komorbiditeler açısından hipertansiyonve kronik böbrek yetmezliği ile istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı.Diğer komorbiditeler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.Laboratuvar değerlerinin analizinde iki grup arasında AST, ALT,BE ve glukoz değerlerinde istatiksel anlamlı fark saptanmış olup diğer parametrelerde istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Diyabetik hastalardan oluşan vaka grubu ile non-diyabetiklerin olduğu kontrol grubu kıyaslandığında üriner trehalaz aktiviteleri açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Demografik verilerden yaş ile trehalaz aktivitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı.Laboratuvar değerleri ile trehalaz aktivitesi değerlendirildiğinde idrar glukozu, üre, kreatinin, GFR, bazeksesi, laktat ve glukoz ile arasında istatistiksel anlamlı korelasyon saptandı.Diyabet süresi ile trehalaz aktivitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmadı.HbA1c düzeyi ile trehalaz aktivitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı. Diyabetik olan vaka grubu incelendiğinde serum glukozu ile hem idrar glukozu hem de üriner trehalaz aktivitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı.HbA1c>6 olan diyabetik hastalar ve HbA1c
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a significant relationship between the duration of diabetes and urinary trehalase level in diabetic patients who applied to the emergency department. MaterialandMethod The study, which was designed as a prospective observational controlled diagnostic test performance study, was included in the case group of 120 patients aged 18 years and older with a known diagnosis of diabetes and control group of 68 patients without a known diabetes diagnosis who applied to Bakırköy Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between 01.03.2021 and 01.10.2021.Spot midstream urine was taken from patients in the case and control groups to measure urinary trehalase enzyme activity.From the patients followed up with a foley catheter, samples were taken directly by entering the catheter with a needle or syringe.Urinary trehalase activities were measured in urine samples taken at the time of admission to the emergency department. Results Of the cases included in the study, 120 (63.8%) were patients with diabetes and 68 (36.2%) were patients without diabetes. 95 (50.5%) of the cases were female and 93 (49.5%) were male.There was no statistically significant difference between patients with and without diabetes in terms of gender and age in the patients included in the study. The median duration of diabetes of patients with diabetes included in the study was 5 (0-30). The mean HbA1c level of the patients included in the study was 7.25±1.88%. Statistically significant difference was found between systolic and diastolic blood pressure between the case group and the control group, and no statistically significant difference was found with the number of pulses.There was a statistically significant difference between the two groups in terms of comorbidities with hypertension and chronic renal failure. No statistically significant differences were found in terms of other comorbidities. In the analysis of laboratory values, statistically significant difference was found between the two groups in AST, ALT, BE and glucose and no statistically significant differences in other parameters. There was no statistically significant difference in urinary trehalase activities compared to the case group of diabetic patients and the control group of non-diabetics. Statistically significant correlation between age and trehalase activity was found from demographic data. When laboratory values and trehalase activity were evaluated, statistically significant correlation was found between urinary glucose, urea, creatinine, GFR, BE, lactate and glucose. No statistically significant correlation was found between diabetes duration and trehalase activity. Statistically significant correlation was found between HbA1c level and trehalase activity. When the diabetic case group was evaluated, a statistically significant correlation was found between serum glucose and both urinary glucose and urinary trehalase activity. Compared to diabetic patients with HbA1c>6 and diabetic patients with HbA1c