Hemşirelik öğrencilerinin akreditasyon algısının memnuniyet düzeylerine etkisi
The effect of nursing students' accreditation perception on satisfaction levels
  1. Tez No: 720337
  2. Yazar: BÜŞRA İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ORGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Öğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışma, akredite olan ve olmayan kurumlarda öğrenim gören olan hemşirelik öğrencilerinin, akreditasyona ilişkin algılarını ve bu algılarının memnuniyetleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmada, Türkiye'de en fazla hemşirelik kontenjanına sahip sekiz hemşirelik fakültesinde öğrenim gören hemşirelik öğrencilerinin memnuniyetlerinin kurumlarının akredite oluş durumlarına göre incelenmesini ele almasından dolayı ilişkisel bir araştırmadır. Veriler,“Akreditasyon Algısı (AA) Ölçeği”,“Öğrenci Doyum Ölçeği”ve araştırmacılar tarafından oluşturulan“Tanıtıcı Bilgi Formu”ndan oluşan anket formu ile toplanmıştır. Veriler, araştırmaya dahil olma kriterlerine uyan hemşire öğrencilerle birebir görüşülerek ve çevrimiçi olarak Google Formlar üzerinden elde edilmiştir. Hemşirelik öğrencilerinin sosyodemografik bilgilerine dair tanımlayıcı veriler frekans tabloları şeklinde verilmiştir. Çalışmanın verileri normallik varsayımları açısından incelendiğinde, Kolmogorov-Smirnov, Mann Whitney U testi ,Kruskal Wallis H, Post-Hoc testi, Games-Howell Post-Hoc testi seçilmiştir. p.05). Hemşirelik öğrencilerinin Öğrenci Doyum Ölçeği-Kısa Form'un toplamında ve alt boyutlarının puan ortalaması ise orta düzeyin biraz üzerinde bulunmuştur. Hemşirelik öğrencilerinin Öğrenci Doyum Ölçeği puan ortalamaları ile fakültelerinin akredite olduğunu düşünme durumları, fakültelerinde akreditasyon ile ilgili bilgilendirici bir seminer veya toplantı düzenlenme durumlarına dair görüşleri, akreditasyonun gerekli olduğunu düşünme durumlarına göre görüşleri ile arasında anlamlı bir farklılık belirlenmiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the effect of nursing students' perception of accreditation on their satisfaction levels. Method: In the research, it is a relational study because it examines the satisfaction of nursing students studying in eight nursing faculties with the highest nursing quota in Turkey, according to the accreditation status of their institutions. The data were collected with a questionnaire consisting of the“Accreditation Perception (AA) Scale”, the“Student Satisfaction Scale”and the“Introductory Information Form”created by the researchers. The data were obtained through online Google Forms and face-to-face interviews with nurse students who met the inclusion criteria of the study. Descriptive data on the sociodemographic information of nursing students are given in the form of frequency tables. When the data of the study were analyzed in terms of normality assumptions, Kolmogorov-Smirnov, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H, Post-Hoc test, Games-Howell Post-Hoc test were selected. p.05). The mean score of the total and sub-dimensions of the Student Satisfaction Scale-Short Form of the nursing students was found to be slightly above the medium level. A significant difference was determined between nursing students' average scores on the Student Satisfaction Scale and their state of thinking that their faculties are accredited, their views on organizing an informative seminar or meeting about accreditation in their faculties, and their views on whether they think accreditation is necessary (p>.05).