Nuh çimento fabrikası kalker ruhsatlarında uygulanan patlatma tasarımının teknik olarak araştırılması
Technical investigation of the blasting design applied in the limeston licences of Nuh cement factory
  1. Tez No: 720345
  2. Yazar: ENSAR GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Delme ve patlatma işleminin madencilik ve inşaat sektöründe önemi büyüktür. Çimento üretimi için gerekli olan ana hammaddeler çoğunlukla açık işletme madencilik yöntemi ile çıkarılmaktadır. Ana hammaddeler olan kalker ve marn açık ocak ruhsat sahalarında ilk olarak delme ve patlatma işlemiyle uygun boyutlara indirgenerek yükleme ve nakliye işlemlerine tabi tutulmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı Nuh Çimento'ya ait Kalker ruhsatlı sahalarda delme ve patlatma işlemleri için en uygun parametrelerin seçilmesi; kırma, yükleme ve nakliye gibi maliyetleri azaltmaya yardımcı olacak patlatma tasarımının sağlamasıdır. Birçok araştırmacı tarafından bir delme patlatma işlemimdeki tüm tasarım parametrelerinin, dilim kalınlığının bir fonksiyonu olarak ifade edilebildiği ve bu şekilde anlamlı tasarımlar yapılabileceği konusunda görüş birliğine varılmıştır. Bununla beraber dilim kalınlığını her işletme ve her kaya birimi için deneme-yanılma yoluyla belirleme yaklaşımı güncelliğini korumaktadır. Patlatma tasarımının birebir uygulanması ve dilim kalınlığının doğru seçilmesi patlatma faaliyetlerinin verimli olmasına olanak sağlaması bu çalışmanın bilimsel yeniliğine bir katkısı olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Drilling and blasting is of great importance in the mining and construction industry. The main raw materials required for cement production are mostly extracted by open pit mining method. Limestone and marl, which are the main raw materials, are first reduced to suitable sizes by drilling and blasting in open pit license areas and subjected to loading and transportation processes. The main purpose of this study is to select the most suitable parameters for drilling and blasting operations in the limestone licensed fields of Nuh Çimento; It is the blasting design that will help reduce costs such as crushing, loading and transportation. It has been agreed by many researchers that all the design parameters in a drilling and blasting process can be expressed as a function of slice thickness and that meaningful designs can be made in this way. However, the approach of determining the slice thickness for each enterprise and each rock unit by trial and error remains up-to-date. It is seen as a contribution to the scientific innovation of this study that the exact application of the blasting design and the correct selection of the slice thickness enable the blasting activities to be efficient.