Hipoksik iskemiye bağlı serebral palside asetilkolin esteraz inhibitörü (-) fenserin'in motor ve kognitif fonksiyonlar üzerindeki iyileştirici etkisi
The ameliorating effect of (-) phenserine on motor and cognitive functions in hypoxic ischemia induced cerebral palsy
  1. Tez No: 720348
  2. Yazar: MERVE BÜŞRA ÇATAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KOLGAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyopatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physiology, Physiopathology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Serebral palsi, fetal/infant beyninde oluşan gelişimsel hareket ve postür bozukluklarıyla karakterize nörolojik bir hastalıktır. Araştırmada yeni doğanda hipoksik iskemiye (Hİ) bağlı Serebral palsi modelinde, (-) Asetilkolin esteraz inhibitörü olan Fenserin'in motor ve bilişsel işlevler üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Postnatal 7.günde (P7) sol karotid arterin ligasyonu ve oklüzyonundan iki saat sonra 150 dakika boyunca %8 oksijenle %92 nitrojen verilerek hipoksi oluşturulmuştur. Hİ indüksiyonundan sonra 23 gün, günde 1 mg/kg, 2,5 mg/kg ve 5 mg/kg dozlarda (-) Fenserin intraperitonel yolla uygulanmıştır. Nörogelişim, motor gelişim ve kognitif değerlendirme yapılmıştır. P30'da sakrifikasyon sonrası toplanan beyin dokusunda tümör nekroz faktör (TNF)-α, interlökin (IL)-1β, beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) ve kalsiyum bağlayıcı protein B (S100ß) seviyeleri ölçülmüştür. Nöronal kayıp ve sağ kalım histolojik olarak incelenmiştir. Bağırsak dokusunda miyeloperoksidaz (MPO), malondialdehid (MDA) ve glutatyon (GSH) düzeyi ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Ameliorating Effect of (-) Phenserine on Motor and Cognitive Functions in Hypoxic Ischemia induced Cerebral Palsy Cerebral palsy (CP) is a neurological disease that occurs in the developing fetal/ infant brain and is characterized by developmental movement and posture disorders. The aim of this study was to investigate the effect of Fenserin, which is an (-) Acetylcholine esterase inhibitor, on motor and cognitive functions in a cerebral palsy model due to hypoxic ischemia (HI) induction in newborns. Ischemia with ligation and occlusion of the left common carotid artery at postnatal day 7 (P7); two hours later, hypoxia was induced in a controlled environment given 92% nitrogen with 8% oxygen for 150 minutes. (-) Fenserine was administered intraperitoneally daily at doses of 1 mg/kg, 2.5 mg/kg and 5 mg/kg for 23 days, starting at P7 after HI induction for 23 days. In HI, the curative effect of (-) Fenserine was determined by neurodevelopmental assesments, motor tests, and cognitive evaluation. Tumor necrosis factor (TNF)-α, interleukin (IL)-1β, brain-derived neurotrophic factor (BDNF) and calcium-binding protein B (S100ß) levels were measured in brain tissue collected after sacrification at P30. Neuronal loss and survival were examined histologically. Myeloperoxidase (MPO), malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) levels were measured in intestinal tissue.