Diz artroplastisinde turnike kullanımının Ischemia modified albumin seviyeleri üzerine etkisi
The influence of usage of tourniquet in total knee arthroplasty on serum ischemia modified albumin levels
- Tez No: 519886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ERKOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ İskemi modifiye albumin son yıllarda sıkça kullanım alanı bulmuş ve iskemi temelli çalışmalarda incelenmiştir. Bilindiği üzere diz artroplastisi ortopedik cerrahinin en çok ilgilendiği alanlardan biri olup son yüzyılın en umut vaat eden cerrahilerinden biridir. Çalışmamız da turnikeli ve turnikesiz olarak diz artroplastisi uygulanan hastalarda IMA değişimlerinin incelenmesini ve ekstremite iskemisinin IMA seviyeleri üzerine etkisinin prospektif randomize kontrollü olarak incelemeyi amaçladık. MATERYAL ve METOD Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar etik kurulundan onay alınmasının ardından kliniğimizde diz artroplastisi uygulayacağımız hastalardan bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alındı. Blok randomizasyon tekniği ile hastalar turnikeli ve turnikesiz diz artroplastisi uygulanmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalarda arka çapraz bağ kesen diz artroplastisi tasarımları tercih edildi. Opere olan hastalardan preoperatif, postoperatif 15.dk ve postoperatif 24. saat olmak üzere materyaller alındı. Alınan materyaller toplu halde çalışılmak üzere dondurularak saklanıldı. Hedeflenen sayıya ulaştıktan sonra toplanılan materyaller değerlendirildi. IMA seviyeleri Cobalt Binding Albumin(CBA) yöntemi kullanılarak spektrofotometrik olarak ölçüldü ve ABSU olarak raporlandı. Hastaların hemoglobin, sedimentasyon, C-reaktif protein, Mean Platelet Volüme, Eritrosit Süspansiyonu replasman seviyeleri de incelendi. Sonuçların istatistiksel incelenmesi için IBM SPSS Statistics Versiyon 21 kullanıldı. BULGULAR Postoperatif 15.dk IMA değerleri ile düzeltilmiş postoperatif 15.dk IMA seviyelerinde turnikeli olarak diz artroplastisi uygulanan grupta turnikesiz gruba göre anlamlı yükseklik saptandı.(p:0.000; p: 0.004) Ancak; sedimentasyon, C-reaktif protein, Mean Platelet Volüme değerleri incelendiği zaman iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmadığı görüldü. TARTIŞMA IMA kardiyak iskemi başta olmak üzere serebral iskemi, infantil hipoksi, abdominal kompartman sendromu gibi durumlarda sıkça çalışılmıştır. Turnike kullanımının IMA seviyeleri üzerine etkisi literatürde yalnızca bir çalışmada ve artroskopi yapılan hastalarda incelenmiştir. Bizim çalışmamız da bu çalışma ile benzer sonuçlar elde edilmiştir. Ekstremite kompartman sendomu-IMA ilişkisi üzerine bir çalışmaya ise rastlanmamıştır. Çalışmamız turnike kullanılarak oluşturulan kontrollü bir kompartman sendromu modelinde IMA seviyelerini inceleyen prospektif randomize kontrollü çalışma olması ile literatürdeki diğer çalışmalardan ayrılmaktadır. ÇIKARIMLAR Turnike, uygulandığı bölgede lokal kompartman içi basınç artışına yol açarak ekstremite distalinde iskemi oluşturmaktadır. IMA seviyelerinde yükselmeninde bu iskemiye bağlı olduğu düşünülmektedir. Turnikenin kompartman sendomunun çalışma mekanizmasını taklit ettiği düşünüldüğü zaman IMA'nın kompartman sendomu düşünülen hastaların erken tanısında kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Ancak kompartman sendromunun erken tanısı amaçlı IMA seviyelerinin faydasının araştırılmak istendiği çalışmalarda kompartman sendromu tanısı almış hastaların hedef kitle olarak belirlenmesinin daha güvenilir olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Ischemia modified albumin has frequently found an area of use in recent years and has been examined in ischemia-based studies. As is known, knee arthroplasty is one of the areas in which orthopedic surgeons are most interested and is one of the most promising surgeries of the last century. We aimed to investigate the effects of IMA changes in patients who underwent knee arthroplasty with or without a tourniquet and the effects of extremity ischemia on IMA levels in a prospective randomized controlled manner. MATERIALS and METHODS After receiving approval from Selçuk University Faculty of Medicine Non-Interventional Clinical Investigations ethics committee, informed consent forms were collected from the patients who will undergo knee arthroplasty in our clinic. The patients were divided into two groups namely those who will undergo knee arthroplasty with and without a tourniquet using the block randomization technique. The knee arthroplasty designs cutting the posterior cruciate ligament were preferred in all patients. The material was collected preoperatively, the postoperative 15th minute and 24th hours from all patients operated. The collected materials were kept frozen to be examined en masse. After reaching the target number, the collected materials were assessed. The IMA levels were measured spectrophotometrically using the CBA method and reported as ABSU. The hemoglobin, sedimentation, CRP, MPV, ES replacement levels of the patients were analyzed. IBM SPSS Statistics Version 21 was used for the statistical analysis of the results. FINDINGS The IMA levels and corrected IMA levels in the postoperative 15th minute were found to be higher in the group who underwent knee arthroplasty with tourniquet compared to those without tourniquet (p: 0.000; p: 0.004). However, examining the sedimentation, CRP, MPV values, it was observed that there was no significant difference between the two groups. DISCUSSION IMA has been often analyzed in the situations such as infantile hypoxia, abdominal compartment syndrome and especially cardiac ischemia. In the literature, the effect of tourniquet use on IMA levels was investigated only in one study and in the patients undergoing arthroscopy. Similar results were obtained also in our study. Whereas no study on the extremity compartment syndrome-IMA relationship was encountered. The present study differs from other studies by the fact that it is a prospective randomized controlled study examining the IMA levels in a controlled compartment syndrome model created using a tourniquet. CONCLUSIONS The tourniquet produces ischemia in the distal part of the extremity by causing a locally increased intra-compartment pressure where it is applied. The elevation of IMA levels is considered to be associated with this ischemia. Considering that tourniquet mimics the operating mechanism of the compartment syndrome, we suggest that IMA can be used for early in the diagnosis of patients in whom compartment syndrome is considered. However, we suggest that it would be more reliable to determine the patients with compartment syndrome as the target group in studies in which the benefit of IMA levels is wanted to be examined for the early diagnosis of compartment syndrome.